Drukuj

Prawdziwą ucztę duchową zapewnili nam artyści Biblioteki Pedagogicznej w Mielcu, recytując wiersze nominowane do nagrody o „Srebrne Pióro „Prezydenta Miasta Mielca”


Srebrne Pióro „Prezydenta Miasta Mielca"
To już piąta , jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego, na którą w tym roku napłynęła rekordowa ilość wierszy- aż 116! Konkurs realizowany jest w kategoriach MŁODZIEŻ, DOROŚLI a od dwóch lat także POLONIA.

- Popularyzujemy nasz konkurs w mediach, Internecie, bibliotekach, różnego rodzaju instytucjach związanych z promowaniem poezji, także instytucji polonijnych dlatego też ma on coraz większy odzew. Z zagranicy napłynęło do nas 23 wiersze, Z Austrii, Białorusi, Czech, Hiszpanii, USA, Grecji i innych państw. Duża część poetów pochodzi z Mielca i powiatu mieleckiego, ma także stałych uczestników i sympatyków w całym kraju. To dla nas ważne, że Turniej ma charakter i zasięg ogólnopolski, a teraz także wśród polonii na całym świecie – przekazują organizatorzy. A konkurs od pięciu lat przygotowuje Biblioteka Pedagogiczna w Mielcu wraz z redakcją „Wieści Regionalnych” i kwartalnika „Nadwisłocze”.




Jury miało prawdziwie trudny orzech do zgryzienia, bo jak mówili organizatorzy, poziom wierszy był zróżnicowany i z roku na rok rośnie. - Mielec staje się miejscem, gdzie poezja cos znaczy – komentowali członkowie jury.

Nagrodę główną, „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca otrzymał Maciej Kłosowski w kategorii młodzieżowej i Marta Palarz w kategorii dorosłych. - Tutaj zaczęła się moja przygoda z poezją- mówiła wzruszona laureatka wielu nagród poetyckich.

Nagrodę Senackiego Orła w kategorii Polonia otrzymał Peter Obst z USA. Laury Nadwisłocza otrzymali Karolina Szpunar, Zdzisław Drzewiecki i Adam Szostak, Laury „Wieści Regionalnych” Ewa Strug, Zofia Staniszewska I Patrycja Mikocewicz.

Poetycki EX LIBRIS Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie, filia w Mielcu otrzymała Sylwia Tomas, Mieczysław Działowski i Ida Sieciechowicz. Honorową Nagrodę Prezesa Oddziału ZLP w Rzeszowie otrzymał Artur Rożek, Mirosław Szałata i Ida Sieciechowicz, a nagrodę Dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie - Tomasz Podlewski i Mirosław Pisarkiewicz.

- Jestem zachwycona wspaniałą atmosferą konkursu miłymi nagrodami. Cieszę się, że istnieje kontakt między Polską, a literacką polonią. Obawiałam się, że Ci, którzy piszą poza granicami, nigdy nie zostaną docenieni. A jednak… - mówi uśmiechnięta laureatka, Ida Sieciechowicz, która na tę uroczystość przybyła aż z Madrytu.