Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego . Poprzez nazwanie ,,narodowym” akcja zyskała swój powszechny i egalitarny wymiar.

W zamiarze organizatorów miała ona na celu nie tylko popularyzację czytelnictwa, ale również zwrócenie uwagi na piękno języka ojczystego oraz przypomnienie wybitnych dzieł literatury polskiej. W roku ubiegłym była to twórczość Adama Mickiewicza, a w tegorocznej akcji ,,Narodowego Czytania” zorganizowanej w dniu 7 września czytano utwory znakomitego komediopisarza Aleksandra Fredry, w jego 220. rocznicę urodzin. Rynki i place miast oraz czytelnie bibliotek i domów kultury zapełniły się Klarami, Podstolinami, Cześnikami , Papkinami, huzarami i Jowialskimi oraz innymi postaciami, które powstały w genialnej wyobraźni Aleksandra Fredry.

,,Waszmość nigdy nie dasz wiary, czyli Narodowe Czytanie Fredry
Papkin
Bóg z waszmością mój cześniku
Pędząc cwałem na rozkazy
Zamęczyłem szkap bez liku
Wywróciłem ze sto razy
Tak ze z nowej mej kolaski
Gdzieś po drodze tylko trzaski
Zemsta, akt I scena 2
Należy podkreślić, że w przeddzień całej akcji prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Podkarpacie, w tym również zamek Kamieniec w Odrzykoniu nieopodal Krosna, w którym to w przeszłości spór o mur graniczny, był prawzorem akcji Zemsty. Czteroaktowa komedia powstała na początku lat 30. XIX wieku i niebawem, bo już 1834 r. miała swoją prapremierę we Lwowie w teatrze Jana Nepomucena Kamińskiego. Przedstawione typy bohaterów, a szczególnie ich zachowanie są charakterystyczne dla kultury sarmackiej. Wiele sentencji zapisanych w komedii weszło do powszechnego obiegu, np. Jeśli nie chcesz mojej zguby// krokodyla daj mi luby lub Niech się dzieje wola Nieba! //Z nią się zawsze zgadzać trzeba.

Wojewódzki Dom Kultury włączył się do Narodowego Czytania, zapraszając do tej akcji pracowników i sympatyków WDK. O godzinie 14.00 w Klubie Turkus zebrali się miłośnicy twórczości Fredry wywodzący się z rzeszowskich szkół, aktorzy teatru Maska, członkowie Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie oraz pracownicy WDK.
Przedstawiono liczne fragmenty utworów pisarza , zaś w całości zaprezentowano Zemstę. Jedną spośród charakterystycznych postaci tej komedii, Papkina odczytał, Stefan M. Żarów, członek Grupy Literackiej ,,Słowo” z Mielca.
Tegoroczna akcja zakończyła się wieczorem 9 września. Prezydent Bronisław Komorowski oznajmił, że autorem na rok 2014 został wybrany Henryk Sienkiewicz i jego dzieła. Pisarz wyróżniony Nagrodą Nobla, pisał utwory, które przez pokolenia krzepiły serca narodu polskiego.
Stefan Żarów