Długo oczekiwana publikacja GL „Słowo” ujrzała światło dzienne. Promocja nowego almanachu odbyła się 3 października 2009 r. o godz. 16.00 w Sali Nr. 1 Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu i zgromadziła spore grono mieleckich sympatyków i czytelników.

Spotkanie promocyjne ubarwione recytacją wyróżnionych niedawno odznakami 45– lecia TMZM, Stacha Ożóga, wykładowcy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego i Doroty Kwoki, poetki, recytatorki i malarki. Goście z Rzeszowa recytowali wiersze zawarte w najnowszej publikacji, pozycje, które wydały im się szczególnie warte wyróżnienia. Choć, jak stwierdził Stach Ożóg, cały almanach, będący drugą już tak obszerną publikacją Grupy Literackiej Słowo, wart jest przeczytania.

Całą recenzję almanachu autorstwa Ożóga zaprezentował jeden z jego twórców, Edward Guziakiewicz: - Cieszy, iż znalazły się w tym zbiorze głosy odwołujące się do najszczytniejszych postaw Polaków. Strofy odnoszące się do Ojczyzny i słowiańskich tradycji, będące obrazem osobistych przeżyć, są bardzo wiarygodne. Ale najbardziej reprezentatywnymi zbiorami poruszanymi w tym zbiorze są dwie sfery: Erosa i Thanatosa. Sfery, które wypełnione są kiełkowaniem, narodzinami miłości i żalu po miłości, która umiera. Wtedy „Wiesz jest żarliwą modlitwą...” jak stwierdza jeden z autorów. Modlitwą o piękno, dobroć i szlachetność.

Prezes Grupy Literackiej Słowo Zbigniew Michalski, pokusił się o małe podsumowanie dotychczasowej działalności grupy. - Przez czterdzieści miesięcy istnienia wydaliśmy dotąd 18 pozycji wydawniczych. Do końca tego roku planujemy wydać jeszcze dwie. Nasz pierwszy almanach cieszył się sporym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy rozpocząć prace nad kolejnym. Dzisiaj wszyscy możemy cieszyć się z efektów pracy na którą złożyły się wiersze i fragmenty tekstów tworzonych przez członków Grupy przez cały okres jej trwania.

Michalski wręczył również specjalne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się nie tylko do powstania nowego almanachu, ale również osobom, które jawnie wspierają działalność Grupy Literackiej.

Ostatnim punktem spotkania promocyjnego był występ laureata nagrody „Albertus”, Tadeusza Wywrockiego. Jego program autorski „Kochajmy życie” w wykonaniu autora i Grupy Recytatorskiej SOKiS Chorzelów zachwycił licznie zgromadzoną publiczność.

Almanach Grupy Literackiej Słowo pt. „W rytmie słowa” dostępny jest w mieleckich księgarniach.

W nowym wydawnictwie zaprezentowano wiersze 30 autorów, członków mieleckiej grupy literackiej,
na stu trzydziestu siedmiu stronach jest 127 wierszy, jedno opowiadanie i jeden fragment prozy powieściowej.

To nie pierwszy almanach mieleckich literatów. Wydana zimą 2007 roku pozycja, pierwsza, okazała się dużym sukcesem. Dlatego postanowiono nadal kontynuować ten pomysł. W nowym almanachu prezentuje się wielu młodych twórców, niedawnych debiutantów.

Almanach Grupy Literackiej Słowo "W rytmie słowa".
Wydało Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu,
wydrukowało Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu.
Mielec 2009, ss. 146

W rytmie słowa_ebook - pobierz wersję PDF (2,9 Mb)

Please publish modules in offcanvas position.