3 września 2009 r. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym odbyła się promocja tomiku poezji "Zostawić ślad" Tomasza Pyciora – poety pochodzącego z Trzciany, członka Grupy Literackiej „Słowo”.

"Kocham życie wiosną,
Kiedy kwiaty rosną ...
Kocham zapach chleba,
Kiedy łan dojrzewa"

T.Pycior

Zaczęło się od książki Adama Mickiewicza

Na spotkanie zorganizowane i prowadzone przez Renatę Paterak, dyrektor Gminnej Bibilioteki Publicznej, przybyło kilkanaście zaproszonych osób. Renata Paterak przedstawiła historię pierwszych spotkań z poetą, podczas których zrodził się pomysł wydania książki – Pan Tomasz nie bardzo w to dowierzał, ja zresztą początkowo też – z uśmiechem stwierdziła dyrektor.

Jednym z punktów programu promocji książki była prezentacja wybranych wierszy Tomasza Pyciora, z przedstawionego tego dnia tomiku „Zostawić ślad”. Były to m.in.„Moja Ojczyzna”, „Pomysł”, „Życie na kredycie”. Zaprezentowała je jedna z zaproszonych gości, aktorka - Magdalena Kriger.

Poeta natomiast przedstawił początki swojej przygody z książką. – Jedyną książką jaka po wojnie w domu została, była książka Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”, miało to też wpływ na moje losy, ukształtowanie. Tak się zrodziła miłość do rymów – dodał Pycior, który tego dnia został określony poetyckim Nikiforem.

Tomasz Pycior obdarowany został przez przybyłych gości licznymi gratulacjami, życzeniami zdrowia, otrzymał również kwiaty, dyplomy. Bogumiła Gajowiec, która zajmowała się korektą książki, gratulowała wytrwałości, talentu włożonego w pracę nad wierszami. Swoje zdanie wtrącił także prezes Grupy Literackiej „Słowo”, Zbigniew Michalski. – Tomasz Pycior jest od początku jest członkiem naszej grupy, od samego początku dał się poznać jego talent i zaangażowanie w grupie. Każda poezja która trafia do czytelnika powinna być doceniona – dodał.

Spotkanie wzbogacone było częścią artystyczną przygotowaną przez znów Magdalenę Kriger, która zaśpiewała specjalnie dla Tomasza Pyciora dwie piosenki. Na koniec uroczystej prezentacji poeta osobiście wręczył wszystkim przybyłym gościom nowowydany tomik wierszy. Nie krył wzruszenia z zaistniałej sytuacji. - Cieszę się, że mogę tutaj dzisiaj być – oznajmił.

Wydawcą tomiku wierszy pt. „Zostawić ślad” jest Gminna Biblioteka Publiczna w Tuszowie Narodowym, pod redakcją Renaty Paterak i Edwarda Guziakiewicza, który przygotował opracowanie graficzne.


Tomasz Pycior urodził się 30 stycznia 1941 roku w Trzcianie, w powiecie mieleckim. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Trzcianie w 1955 roku podjął naukę w Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim. Po ukończeniu drugiej klasy tejże szkoły powrócił do domu prowadzić gospodarstwo rodzinne. Pracował w WSK PZL Mielec jako monter płatowców. Obecnie jako emeryt pisze wiersze, które prezentuje w Internecie i lokalnej prasie. Jest laureatem konkursu „Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary”.

KS

Please publish modules in offcanvas position.