Zmarł śp Jerzy Mamcarz (1952-2023) mielecki poeta i pieśniarz

17 grudnia 2023 roku z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Jerzego Mamcarza.
W imieniu Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu i Członków Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO składamy najszczersze kondolencje żonie Barbarze i całej Rodzinie.
Spoczywaj w Pokoju!  Zachowamy Jerzego Mamcarza w życzliwej pamięci!

17 grudnia 2023 roku odszedł od nas JERZY MAMCARZ – mielczanin, poeta, kompozytor, pieśniarz, prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. prof. Władysława Szafera w Mielcu, długoletni poeta Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO w Mielcu.

Od 2006 roku członek Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Swoje wiersze publikował m.in. w almanachach MGL SŁOWO i Mieleckich Rocznikach Literackich.

Wydał m.in. tom pt.: „Jeszcze tańczą ogrody” (Dom Wydawniczy Bellona) z interpretacjami graficznymi Krzysztofa Litwina, znanego aktora i malarza oraz płytę pod tym samym tytułem (Polskie Nagrania Edition) nagraną z orkiestrą Zygmunta Kukli. Wydał również płyty „Lustrum” (WSB, Fonografika 2009) i „Romans na łyżworolkach”(WSB, Warner Music Poland 2015), której utwór promujący „ Zbyt późno” był m.in. Piosenką Dnia Jedynki. Zrealizował recitale telewizyjne dla TVP 2 „Na początku słowa” w reżyserii Mariana Ligęzy i „ Jeszcze skrzydła nam odrosną”  w reżyserii Barbary Sałackiej.

TVP w 2008 roku zrealizowała o nim film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Potockiego. Reprezentował Program III PR na Festiwalu OIRT Redakcji Rozrywki w Pradze. Wystąpił m.in. z recitalem w ramach „Tage der Leichten Musik”  w radiu Hessischer Rundfunk we Frankfurcie n. Menem.

Jego pieśń „Śmieszna lub smutna piosenka o Don Kichotach” przez 9 miesięcy była liderem Listy Przebojów w kategorii Piosenka Literacka w Programie PR. W 2017 r. wydał książkę „Ponte- przewodnik poetycki Italia”( wydawca Duży Format) z rysunkami Franciszka Maśluszczuka oraz singiel ”Tęsknię za Mikołajem”(Warner Music Poland). Pamiętna mielecka promocja książki „Ponte-przewodnik poetycki Italia” odbyła się 16 grudnia 2017r. w Pałacu Oborskich w Mielcu i zorganizowana została przez MGL SŁOWO z wydatną pomocą Zarządu TMZM.

W 2020 roku wyborcy powierzyli mu funkcję prezesa Związku Polskich Autorów  i Kompozytorów ZAKR.

Był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”, który odbywa się od 2006 roku. W ramach nowej funkcji zrealizował Koncert Jubileuszowy „75 lat ZAKR” (20.12.2020 roku w teatrze Rampa) oraz opracował i uruchomił nowy Festiwal Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton” dedykowany piosence premierowej. (Koncert Galowy I Festiwalu odbył się 23.10.2021 roku w Muzycznym Studio im. A. Osieckiej).
W 2020 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach projektu Kultura w sieci, na realizację  projektu Słowno-muzyczny przewodnik poetycki POLSKA.

Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016),  Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2019), Złotym Krzyżem Zasługi (2022) oraz Nagrodą ZAiKS za popularyzację polskiej muzyki rozrywkowej.

Będzie nam Ciebie brakowało Jurku.🌹

MAMCARZ JERZY
Urodzony 31 VII 1952 r. w Mielcu, syn Jana i Franciszki z domu Piątek. Absolwent Technikum Elektrycznego w Mielcu, maturę zdał w 1972 r. W latach 1972-1979 pracował w WSK Mielec jako technolog, a następnie został zatrudniony w Gminnym Ośrodku Kultury w Wojsławiu (Gmina Mielec) na stanowisku instruktora muzycznego (otrzymał kategorię III z zakresu muzyki). W tym okresie uczestniczył z powodzeniem w amatorskim ruchu artystycznym, prezentując głównie utwory własnej kompozycji. Był laureatem m.in.: Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, OMPP w Toruniu, STiMPA w Myśliborzu, „O Laur Podgórza” w Tarnowie, Turnieju Recytatorskiego w Wałczu i „Old Meeting Folk” w Krakowie. Otrzymał Złotą Odznakę Recytatora. W 1980 r. ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej (kierunek – pojazdy samochodowe) i uzyskał tytuł inżyniera. Od 1980 r. występował w krakowskim kabarecie „Piwnica pod Baranami”. Po zdaniu egzaminu przed Państwową Komisją Egzaminacyjną w Warszawie (z przewodniczącym prof. A. Bardinim) 28 X 1982 r. otrzymał uprawnienia do wykonywania zawodu piosenkarza. Odtąd rozpoczął samodzielną działalność artystyczną, m. in. kompozycje do tekstów własnych i czołowych polskich poetów współczesnych, recitale i występy w zespołach artystycznych (np. w latach 1982-1988 w kabarecie „Ostatnia Zmiana” przy ZPR w Warszawie). Ważniejsze występy to: recitale w TVP pr. II („Na początku słowa” i „Jeszcze nam skrzydła odrosną”), warszawskich teatrach: „Rampa”, „Na Woli” i „Stara Prochownia”, im. S. Witkacego w Zakopanem, „Piwnica pod Baranami” w Krakowie i „Piwnica pod Harendą” oraz występy w radiu Hessischer Rundfunk we Frankfurcie n/Menem i OIRT w Pradze w ramach „Festiwalu Twórczości Redakcji Rozrywki (jako przedstawiciel pr. III Polskiego Radia).

Wydał autorską kasetę i płytę CD pt. …jeszcze tańczą ogrody (Polskie Nagrania Edition) i książkę poetycką o tym samym tytule, z interpretacjami graficznymi Krzysztofa Litwina (Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 1998). Prezentował swoją twórczość na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie i Krajowych Targach w Krakowie. Występował także kilkakrotnie w rodzinnym Mielcu. W plebiscycie „Lista Przebojów” pr. I Polskiego Radia, w kategorii piosenki literackiej, jego utwór Śmieszna lub smutna piosenka o Don Kichotach przez 9 miesięcy była liderem listy. Był gościem programów: Kawa czy herbata (TVP pr. I), Poranek z Polsatem (TV Polsat), Muzyka i aktualności PR pr. I) i Powtórka z rozrywki (PR pr. III).
W 2006 r. był jednym z inicjatorów i wykonawców cyklu wieczorów autorskich Galeria śpiewających poetów w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i jego filii w Warszawie. Napisano o nim m.in.: „… śpiewa własne teksty. Osiągnięciem jego warsztatu jest umiejętne balansowanie pomiędzy sprzecznymi nastrojami, łączenie tkliwości i sentymentu z ironią i purnonsensem…”(„Wiadomości Kulturalne nr 36/97). Pisano o nim także w „Gazecie Muzycznej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, „Przekroju” i „Wprost”. Jego biogram znajduje się w książce Z. Adrjańskiego Kalejdoskop estradowy (Leksykon polskiej rozrywki 1944-1989, artyści, twórcy, osobowości, Warszawa 2002). Jest członkiem ZASP (Warszawskie Koło Artystów Estrady), ZAKR (Sekcja Literacka) i ZAiKS (Sekcja Kompozytorów). W 2006 r. został prezesem grupy artystycznej Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów, w skład której weszli także: Andrzej Brzeski, Piotr Bakal, Krzysztof Daukszewicz, Andrzej Garczarek, Jerzy Filar, Ryszard Makowski, Marek Majewski, Tomasz Szwed i Kuba Sienkiewicz. W grupie tej jest jednym z konferansjerów i wykonawców.

W tym okresie nagrał: Spojrzenia dotyk – prawie erotyk (singiel ze Zbigniewem Jakubkiem, 2005), Bardowie ZAKR (2xCD, 2006), Lustrum (CD, m.in. z Marcinem Partyką, 2009). W 2008 r. zrealizowano film z jego biografią w TVP Rzeszów (reż. Andrzej Potocki). 11 V 2012 r. w sali widowiskowej Domu Kultury SCK w Mielcu odbył się benefis z okazji 40-lecia jego pracy artystycznej. Jako pomysłodawca Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” i jego dyrektor artystyczny kierował organizacją 16  dotychczasowych edycji Festiwalu (2006-2022) i przyczynił się do uzyskania  opinii jednego z najważniejszych polskich festiwali poświęconych piosence artystycznej. Jako kompozytor i wykonawca nagrał CD Romans na łyżworolkach (WSB, Warner Music Polska, 2015), z którego  utwór  promujący Zbyt późno był m.in. Piosenką  Dnia  Jedynki. W  2017 r. wydał singiel Tęsknię  za  Mikołajem (Warner Music Poland) oraz książkę Ponte – przewodnik poetycki Italia (Wyd. Duży Format, promocja w Klubie Księgarza), z rysunkami Franciszka Maśluszczaka. W 2019 r. uruchomił comiesięczne koncerty „Scena Autorów ZAKR – kabaret literacki” w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe w Warszawie i prowadził je również jako konferansjer.  Wystąpiła w nich cała plejada znakomitych polskich artystów. Indywidualnie wykonywał  recitale  w  pełni  autorskie. W recitalu MOC słowa i muzyki sięgał    po  twórczość  artystów z kręgu piosenki literackiej. W  2020 r. wydał książkę Przewodnik poetycki –POLSKA – perły architektury, również  z  rysunkami Franciszka Maśluszczaka. Także w 2020 r. wyborcy powierzyli mu funkcję prezesa Związku Polskich Autorów  i Kompozytorów ZAKR. W ramach nowej funkcji zrealizował Koncert Jubileuszowy „75 lat ZAKR” (20.12.2020 r. w teatrze Rampa) oraz opracował i uruchomił  nowy  Festiwal Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton” dedykowany piosence premierowej. (Koncert Galowy I Festiwalu odbył się 23.10.2021 r. w Muzycznym Studio im. A. Osieckiej). W 2020 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach projektu Kultura  w sieci, na realizację  projektu Słowno-muzyczny przewodnik poetycki POLSKA.

Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016),  Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2019), Złotym Krzyżem Zasługi (2022) oraz Nagrodą ZAiKS za popularyzację polskiej muzyki rozrywkowej.

Prywatnie: żona Barbara, mgr filologii polskiej, mgr filologii rosyjskiej, metodyk i nauczyciel m.in. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu, a od lat 90. nauczyciel  szkół warszawskich. Wraz z żoną Barbarą dzielił swój czas na Warszawę i Mielec.
Zmarł 17 XII 2023 roku.

Please publish modules in offcanvas position.