Karuzela z emocjami Marii Czechowicz

11 lutego 2022 roku Mielecka Grupa Literacka SŁOWO gościła w auli Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu na promocji debiutanckiego tomiku Marii Czechowicz „Karuzela z emocjami”. Autorka jest wrocławianką z urodzenia, warszawianką z zasiedzenia, absolwentką  Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS (aktualnie SGH) w Warszawie. Od dwóch lat należy do MGL SŁOWO.

Kilka wierszy pani Marii ukazało się w jubileuszowym almanachu „W przestrzeniach wyobraźni”, wydanym w 2021 roku. Promocję prowadziła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu Jolanta Strycharz. Muzycznie rozpoczął spotkanie Filip Łachut, uczeń trzeciej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu w klasie gitary pana Wojciecha Gurgula. Filip rozpoczął naukę w klasie pana Tomasza Niećko. W styczniu 2022 roku otrzymał wyróżnienie w  Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” w Krakowie, a w Mielcu podarował autorce tomiku i zebranej publiczności prawdziwą ucztę muzyczną, wykonując utwory na gitarę: Fernando Sor- Walc op. 17 nr.2, Mauro Giuliani – Bagatela op.73 nr.7, Jurg Kindle-World-Variations, Jurg Kindle –Harley-Davidson.

Wszyscy uczestnicy promocji uczcili minutą ciszy zmarłego 10 lutego 2022 roku śp. Jana Stępnia, poetę należącego od 2006 roku do MGL „Słowo”, byłego prezesa TMZM, członka  KŚT, aktora, recytatora, autora książek o tematyce historycznej, muzealnika i wspaniałego człowieka. W hołdzie dla śp. Jana Stępnia  Elżbieta Witek przeczytała wiersz Aleksandry Piguły „Mistrz”.

Jolanta Srycharz przedstawiła sylwetkę Marii Czechowicz, oddając następnie głos prezesowi TMZM – Januszowi Chojeckiemu, który, jak dowiedziała się publiczność, jest kolegą autorki tomiku ze studiów. Maria Czechowicz przedstawiła się publiczności, odczytując wstęp do zbiorku, a Ewelina Łopuszańska, autorka posłowia, również je zaprezentowała. Recytatorki, wspomniana już Elżbieta Witek i Maria Orłowska, zaprosiły uczestników spotkania na karuzelę wierszy Marii Czechowicz . Ta niezwykle emocjonalną podróż, pełna zwrotów akcji, niezwykłego dowcipu i mądrości, przeplatana występami Filipa, dostarczyła zgromadzonej publiczności wielu wzruszeń.  Maria Czechowicz, zabierając głos, podziękowała Aleksandrze Pigule za zaproszenie do MGL „Słowo” i za pomoc przy składaniu debiutanckiego tomiku.
 
Z kolei Aleksandra Piguła podziękowała autorce za zaufanie, Ewelinie Łopuszańskiej za wstęp, Stanowi Bigdzie za okładkę, Alicji Klaus za grafikę w tomiku, Janowi Robakowi za skład komputerowy, dyrektor MBP SCK w Mielcu Jolancie Strycharz za przygotowanie promocji, prowadzenie i gościnę, recytatorkom Elżbiecie Witek i Marii Orłowskiej, dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej I i II S. im. Mieczysława Karłowicza Ryszardowi Kuskowi i nauczycielowi klasy gitary Wojciechowi Gurgule, za pomoc w oprawie muzycznej i obecność, Filipowi Łachutowi za piękny koncert, pracownikom biblioteki p. Marcie Nowakowskiej za prezentację multimedialną, p. Bogdanowi Pawłowskiemu za techniczne przygotowanie sali, zaś prezesowi TMZM  Januszowi  Chojeckiemu za pomoc w organizacji promocyjnego przedsięwzięcia. Każde spotkanie bez publiczności  jest niczym, dlatego podziękowania popłynęły do uczestników spotkania, wśród których byli  sympatycy MGL SŁOWA i miłośnicy poezji, a także obecni członkowie TMZM  i  MGL SŁOWO,  między innymi wiceprezes MGL SŁOWO Teresa Elżbieta Pyzik, wspomniany już Jan Robak, Kazimierz Trela, Zbigniew Ortyl, Beata Pleban, Stenia Funia Krawiec, Danuta Maziarz, a także prezes KŚT Jadwiga Klaus, wiceprezes TMZM Teresa Orczykowska, sekretarz TMZM Aniela Ratusińska–Trzpis. Nie zabrakło członków MUTW w Mielcu, którzy licznie przybyli na spotkanie.

Następnie, autorka „Karuzeli z emocjami” Maria Czechowicz podpisywała tomiki i długo rozmawiała z uczestnikami spotkania. Pani Maria przeznaczyła pieniądze z wydanego tomiku na cele charytatywne, podkreślając, że dobro jakiego doświadcza zawsze powraca.

Prezes SŁOWA wyraziła nadzieję, że to dopiero początek pięknej drogi poetyckiej Marii Czechowicz, drogi pełnej emocji i wzruszeń, życząc jednocześnie  poetce kontynuacji  poetyckiej twórczości.

Aleksandra Piguła

Please publish modules in offcanvas position.