Warsztaty literackie MGL SŁOWO „Poezja w czasie marnym”

Pod takim tytułem 19 czerwca 2020 roku odbyły się w Hotelu Polskim pierwsze w tym roku z kilku zaplanowanych warsztaty poetyckie w ramach umowy na realizację zadania publicznego Gminy Miejskiej Mielec zawartej przez TMZM na rok 2020 na podstawie złożonej przez TMZM oferty konkursowej.


W pierwszej części zajęć uczestnicy warsztatów wysłuchali wykładu dr Zofii Brzuchowskiej na temat roli współczesnej poezji w życiu kulturalnym społeczeństwa na przykładzie utworów znanej rzeszowskiej poetki Janiny Ataman.
Jest ona autorką następujących tomików: ”Zwodzony most”, „Odcienie szarości”, „Rozmowy z mistrzem”, „Jesteśmy igraszką”, „Czysta kartka”. W przygotowaniu jest  kolejny tomik poezji „Pieszo”.
Poezja autorki była tłumaczona na język słowacki i ukraiński. Jej wiersze o tematyce miłosnej, religijnej, egzystencjonalnej, pisane zrozumiałym, obrazowym językiem,  przyjęte zostały z aprobatą uczestników warsztatów.

Druga część spotkania miała dynamiczny przebieg, połączony z prezentacją wierszy poetów z MGL „Słowo”. Prowadząca dr Brzuchowska udzielała każdemu uczestnikowi rzeczowych, konkretnych uwag nt. odczytanych wierszy, swoje odczucia przekazywali też członkowie spotkania. Sugestie, uwagi, spostrzeżenia były cennym materiałem do przemyśleń i korekty niektórych utworów.

Warsztaty odbyły się w sali bankietowej restauracji „Secesja” przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa zgodnie z aktualnymi przepisami sanitarnymi obowiązującymi w czasie pandemii.  Cieszyły się wielkim zainteresowaniem ich uczestników i niewątpliwie przyczynią się do podniesienia poziomu jakościowego ich twórczości literackiej.
Na podkreślenie zasługuje fakt, iż warsztaty te były pierwszym  z wielu projektów kulturalno-edukacyjnych zaplanowanych przez TMZM na rok 2020 zrealizowanym w realu, pomimo ciągle istniejących ograniczeń pandemicznych.

Uczestnikami spotkania byli członkowie Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO wybrani w oparciu o regulamin sporządzony przez Zarząd MGL SOWO będącej podmiotem organizacyjnym TMZM im. Władysława Szafera w Mielcu (Aleksandra Piguła, Teresa Elżbieta Pyzik, Danuta Rusin, Małgorzata Mikina, Beata Pleban, Ewa Siembida, Kinga Kaszub, Danuta Maziarz, Beata Borkowska–Setera, Henryka Marek). W warsztatach uczestniczył także prezes TMZM Janusz Chojecki, a relację zdjęciową z wydarzenia wykonał mielecki fotoreporter - członek zarządu TMZM Bogumił Trojnacki.

Prezes MGL „Słowo”- Aleksandra Piguła 

galeria zdjęć - Bogusław Trojnacki  >>>

Please publish modules in offcanvas position.