6. rocznicowe emocje GL Słowo A.D.2012

{jcomments on}Wielka rzesza miłośników literatury, wśród nich członkowie władz Powiatu Mieleckiego, władze Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, członkowie Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli na czele z prezes Martą Gdulą – Żukowicz, przybyła 1 września 2012 r. do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu na spotkanie rocznicowe, działającej od sześciu lat przy TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu, Grupy Literackiej „Słowo”.

Na dziewięćdziesiątą pierwszą, od czasu powstania we wrześniu 2006 roku, imprezę mieleckiej formacji literackiej przybyli także licznie miłośnicy poezji i piosenki literackiej. Artystycznym clou spotkania był bowiem występ Olgi i Andrzeja Szęszołów oraz Michała Różyckiego w interpretacji wierszy Jerzego Mamcarza. Zebranych w czytelni MBP w Mielcu, w imieniu współorganizatora, powitała jej szefowa Maria Błażków. Ze strony drugiego współorganizatora zabrał głos prezes Grupy Zbigniew Michalski, wskazując na najważniejsze zdarzenia minionego roku: wymianę spotkań autorskich ze Stowarzyszeniem Literackim „Witryna” ze Stalowej Woli, występ członków Grupy w magazynie „Parnas” TVP – Oddział Rzeszów, benefis Jerzego Mamcarza – czterdziestolecie pracy artystycznej w dniu 11 maja 2012 r. w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu, udział członków Grupy w życiu kulturalnym Mielca poprzez udział w konkursach literackich oraz ich występowanie w roli jurorów.

Jako pierwszy, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu – artystycznej świątyni tutejszego środowiska literackiego, rozpoczął swój występ Michał Różycki zdobywca drugiego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „O Złote Pióro Watermana”. Eliminacje do tego konkursu odbyły się w maju br. w Pruszkowie. Spośród 80 uczestników, jury pod przewodnictwem Anny Seniuk, wytypowało finałową piętnastkę. Finał konkursu odbył się 17 czerwca w Praniu, niedaleko domu letniskowego, w którym tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie znajduje się tam muzeum poświęcone artyście. Jednym z celów konkursu było upamiętnienie twórczości wielkiego poety. Decyzją Jury pierwsze miejsce w konkursie zajęła reprezentantka Warszawy, natomiast drugie miejsce – Michał Różycki, uczeń II LO im. M. Kopernika w Mielcu. Swoim występem Michał wywarł ogromne wrażenie, szczególnie na przewodniczącej jury, Annie Seniuk. Takie same pozytywne wrażenie, już po pierwszej porcji recytacji, wywołał także na uczestnikach spotkania, wśród których był obecny autor wierszy. Przepięknym przerywnikiem podczas jego występu była piosenka literacka w wykonaniu Andrzeja Szęszoła (wokal i akompaniament) oraz Olgi Szęszoł (akompaniament). Jeden z współtwórców Mieleckiego Zagłębia Piosenki zaprezentował swoje trzy piosenki z różnych okresów twórczości. Jego występ, przyjęty owacyjnie, naprawdę podobał się wszystkim uczestnikom spotkania. Kwiaty po występie rodzinnego tandemu wręczyła dyrektor Maria Błażków. W sympatycznej atmosferze zakończył swój występ Michał Różycki, za co otrzymał także od pani dyrektor, wraz z Jerzym Mamcarzem i Zbigniewem Michalskim, kwiaty i gratulacje.

Pamiątkowe dyplomy, członkom Grupy i osobom zasłużonym w jej działalności, wręczyli Zbigniew Michalski i Piotr Durak. Po tej ceremonii rozpoczęły się wystąpienia okolicznościowe. W ich trakcie wystąpili: prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli Marta Gdula – Żukowicz, Joanna Rębisz, przekazująca życzenia od Senatora RP Władysława Ortyla, Stefan Żarów, Zbigniew Michalski, Jerzy Mamcarz, Andrzej Talarek, Mieczysław Działowski, Piotr Sikorski, Edward Guziakiewicz, Maria Błażków i inni.

O planach Grupy opowiedział także wyczerpująco Zbigniew Michalski. Przedstawił on również baner GL SŁOWO autorstwa Karoliny Pazdan - odtąd czytelny znak Grupy na wszystkich spotkaniach.

Finalnym akordem uroczystości był tort urodzinowy. W trakcie konsumpcji padły zaproszenia autorów Grupy na kolejne imprezy, w tym na najbliższą promocję tomiku poezji „Dies irae?” Andrzeja Talarka w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Filii Nr 2 w Stalowej Woli, która odbędzie się 13 września 2012 roku. Uroczyste spotkanie zakończyła pamiątkowa sesja fotograficzna.ZOBACZ galerię zdjęć ze spotkania

ZOBACZ galerię Hej Mielec

Rocznicowe spotkanie mieleckich literatów


Spotkanie rocznicowe GL Słowo 01-09-2012


Please publish modules in offcanvas position.