{jcomments on}13 września 2012 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli, Stowarzyszenie Literackie Witryna zorganizowało promocję tomiku poezji Andrzeja Talarka " DIES IRAE?"  .

Poetycki come-back  Andrzeja Talarka do Stalowej Woli

Promocja tomiku „Dies irae? Wiersze niepolityczne” Andrzeja Talarka w Stalowej rozpoczęła się od nieprzewidzianego zgrzytu: jako że to był 13 września 2012 r., jakiś kot albo inny zły omen pomieszał drogi, w efekcie czego  zamiast pod Miejską Bibliotekę Publiczną Filię Nr 2 dotarliśmy pod… Miejski Dom Kultury, notabene leżący nieopodal, jednak przy kompletnym braku oznaczenia nazw ulic nie mogliśmy być pewni gdzie się znajdujemy. Na szczęście reszta imprezy przebiegła bez zakłóceń.  

Andrzej Talarek, poeta Grupy Literackiej „Słowo” z Mielca, urodzony 15 lutego 1951 roku w Przygórzu koło Nowej Rudy, jest od 61 lat mielczaninem. Z wykształcenia inżynier automatyk, pracował kiedyś w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu, następnie w Agencji Rozwoju Przemysłu, w której współkierował Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną Euro - Park Wisłosan. Odpowiadał tam za lokowanie - w różnych miastach Polski (także Stalowej Woli) - nowych inwestycji. Obecnie pracuje w mieleckiej firmie produkującej elektronikę. Pisać zaczął wiele lat temu, najpierw felietony do mieleckich gazet, potem także wiersze. Jego fascynacje różnoraką poezją przełożyły się na wykształcenie  własnego języka poetyckiego, co czytelnik może osądzić sam, obcując z wydanym ostatnio  w 2012 roku tomikiem Andrzeja Talarka „Szukając domu. Wiersze wędrujące”. Prawie sto wierszy z tego zbiorku to poetycka podróż przez czasy i style poetyckie, ale sprowadzona ostatecznie do formy, będącej oryginalnym językiem i myślą autora.. W 2010 roku poeta zadebiutował tomikiem wierszy, zatytułowanym „Antymateria”. Obecny we wszystkich wydawnictwach zbiorowych Grupy Literackiej „Słowo” w Mielcu: „Z podróży na wyspy słowa” (2007), „W rytmie słowa” (2009), „W dalszej i bliższej perspektywie” („Sof er wie nah”) i „Zanurzeni w słowie” (obydwie pozycje z 2011 roku). Tomik „Dies irae? Wiersze niepolityczne”, wydany również w 2012 roku, to trzeci tomik w jego dorobku.

Zanim doszło do rozpoczęcia imprezy Andrzej Talarek udzielił obszernego wywiadu Telewizji Miejskiej ze Stalowej Woli. W imieniu Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, uczestników promocji, powitała prezes Marta Gdula – Żukowicz, sylwetkę gospodarza promocji przedstawił prezes Grupy Literackiej „Słowo” z Mielca Zbigniew Michalski,  zaś recenzję „Poetyckie wyprawy Andrzeja Talarka od bezkresu w bezkres” osobiście jej autor, Ryszard Mścisz. Pisze on m.in. : „Przemawiając w sposób bardziej bezpośredni bądź gromadząc całe bogactwo przywołań, skojarzeń, „zdarzeń” intelektu, wyobraźni i emocji, Andrzej Talarek zapełnia przestrzeń twórczych „eksploracji”. Nie sposób w krótkiej recenzji całej tej różnorodnej materii ogarnąć i zmierzyć, można jedynie jej „atrybutywne” cząstki ukazać. Recenzencka miara przywołania dzieła – w tym przypadku „Dies Irae? Wiersze niepolityczne” Andrzeja Talarka – to zachęta do jego poznania, próba ukazania „cząstki dzieła” lub raczej jego esencji. Reszta to... czytelnicze wrażenie, samodzielne dotarcie do istoty dzieła przez odbiorcę, albowiem w zetknięciu się z nim, jak bohaterowie z wiersza „Trzej królowie”: Do wszystkiego teraz każdy własną ma miarę.” Zaraz po tym wystąpieniu, pierwszą część wierszy z tomiku, przedstawiła Dorota Kwoka. Wtórował jej, w drugiej odsłonie, Piotr Durak, który także zaśpiewał kilka piosenek z tekstami m.in. Jacka Kaczmarskiego i jednym własnym tekstem. Po zakończeniu występów głos zabrał sam autor promowanego tomiku, przedstawiając także swoje związki ze Stalową Wolą. Jego wystąpienie poprzedziło dyskusję. Wzięli w niej udział: Piotr Sikorski, Dorota Kwoka, Mirosław Osowski, Zdzisław Stokłosa, Kazimierz Linda, Marta Gdula – Żukowicz i Piotr Durak. W imprezie była obecna rodzina autora: żona Danuta i brat Ryszard Talarek z córkami. Wzięli w niej udział także członkowie Grupy Literackiej „Słowo” w Mielcu: prezes Zbigniew Michalski, wiceprezes Piotr Durak, Mieczysław Działowski, Teresa Pyzik, Karolina Pazdan i Aleksandra Piguła. Spotkanie zakończyło rande – vous z autorem, w czasie którego Andrzej Talarek przyjmował gratulacje (m.in. od poseł Renaty Butryn) i podpisywał tomiki.

Nie obyło się także bez tradycyjnej sesji fotograficznej.


 

ZOBACZ więcej


TV STELLA


 

 

Please publish modules in offcanvas position.