Złotojesienna Zbiórka Poetycka

Serce kultury w wymiarze gminnym,  jakim jest Gminy Ośrodek Kultury w Niwiskach, za przyczyną Pani dyrektor Małgorzaty Tetlak, w dniu 11 października 2012 r. gościł uczestników „Złotojesiennej  Zbiórki Poetyckiej 2012” zorganizowanej przez Podkarpacką Izby Poetów, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.


Wnętrza secesyjnego dworku - ostatniego właściciela Niwisk, marszałka Sejmu Krajowego we Lwowie - dr Jana Antoniego Ernesta  Hupki,  pokryte zabytkową polichromią  zaprojektowaną  i wykonaną przez wybitnego malarza i scenografa Karola Frycza, stały się świadkiem potyczek prozatorsko-poetyckich w  wykonaniu uczestników spotkania, wśród których byli obecni także członkowie Grupy Literackiej „Słowo”, działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, w osobach Kazimierza Treli, Stefana Żarowa i Andrzeja Talarka.

Główny bohater „Złotojesiennej  Zbiórki Poetyckie”, Edward Bolec wraz z  Danutą Pado, instruktorem z WDK w Rzeszowie, zapoznali zebranych z obszernymi fragmentami jego zbioru opowiadań pod znamiennym tytułem Facet z Nocy. Autor, rzeszowianin, który wiele lat mieszkał w Bostonie wspomniał  o swoich fascynacjach  tym miastem i jego specyficznej historii. Wprowadził tym samym słuchaczy w klimat swoich  utworów. Nie zabrakło też odniesień do okresu młodzieńczego spędzonego w rodzinnym Rzeszowie.

W poetyckich zmaganiach wspierała twórców  prezes rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, Marta Pelinko, jak również włodarze tamtejszej gminy: wójt Elżbieta Wróbel  wraz z sekretarzem gminy Jolantą Marut  oraz dyr. WDK w Rzeszowie Marek Jastrzębski.
Inspiratorem weny twórczej była wycieczka po terenie gminy. Pagórkowaty, zalesiony krajobraz pełen urokliwych potorfowych oczek wodnych i zupełnego wysypu grzybów, należący w całości do obszaru chronionego krajobrazu, inspirował do powstania wielu wierszy, co znalazło swoje materialne urzeczywistnienie w  wydanej z tej okazji Jednodniówce .  Wielka w tym zasługa gospodarza Izby, kierownika działu upowszechniania sztuki  i współpracy z samorządami w WDK Rzeszów, Czesława Drąga oraz redaktorów wydania:  Adama Decowskiego i Edwarda Guziakiewicza.

Zbiórkę zakończyło wspólne biesiadowanie  w sali Pod Pawiami,  przy stole zastawionym przez tradycyjne produkty kulinarne, przygotowane przez Stowarzyszenie  Gospodyń Wiejskich  i prezentacja utworów powstałych podczas całodniowego pobytu w  przepięknej  gminie Niwiska.

Stefan M. Żarów

 

 

 

Please publish modules in offcanvas position.