Serce kultury w wymiarze gminnym, jakim jest Gminy Ośrodek Kultury w Niwiskach, za przyczyną Pani dyrektor Małgorzaty Tetlak, w dniu 11 października 2012 r. gościł uczestników „Złotojesiennej Zbiórki Poetyckiej 2012” zorganizowanej przez Podkarpacką Izby Poetów, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.
Wnętrza secesyjnego dworku - ostatniego właściciela Niwisk, marszałka Sejmu Krajowego we Lwowie - dr Jana Antoniego Ernesta Hupki, pokryte zabytkową polichromią zaprojektowaną i wykonaną przez wybitnego malarza i scenografa Karola Frycza, stały się świadkiem potyczek prozatorsko-poetyckich w wykonaniu uczestników spotkania, wśród których byli obecni także członkowie Grupy Literackiej „Słowo”, działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, w osobach Kazimierza Treli, Stefana Żarowa i Andrzeja Talarka.
Główny bohater „Złotojesiennej Zbiórki Poetyckie”, Edward Bolec wraz z Danutą Pado, instruktorem z WDK w Rzeszowie, zapoznali zebranych z obszernymi fragmentami jego zbioru opowiadań pod znamiennym tytułem Facet z Nocy. Autor, rzeszowianin, który wiele lat mieszkał w Bostonie wspomniał o swoich fascynacjach tym miastem i jego specyficznej historii. Wprowadził tym samym słuchaczy w klimat swoich utworów. Nie zabrakło też odniesień do okresu młodzieńczego spędzonego w rodzinnym Rzeszowie.
W poetyckich zmaganiach wspierała twórców prezes rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, Marta Pelinko, jak również włodarze tamtejszej gminy: wójt Elżbieta Wróbel wraz z sekretarzem gminy Jolantą Marut oraz dyr. WDK w Rzeszowie Marek Jastrzębski.







Inspiratorem weny twórczej była wycieczka po terenie gminy. Pagórkowaty, zalesiony krajobraz pełen urokliwych potorfowych oczek wodnych i zupełnego wysypu grzybów, należący w całości do obszaru chronionego krajobrazu, inspirował do powstania wielu wierszy, co znalazło swoje materialne urzeczywistnienie w wydanej z tej okazji Jednodniówce . Wielka w tym zasługa gospodarza Izby, kierownika działu upowszechniania sztuki i współpracy z samorządami w WDK Rzeszów, Czesława Drąga oraz redaktorów wydania: Adama Decowskiego i Edwarda Guziakiewicza.
Zbiórkę zakończyło wspólne biesiadowanie w sali Pod Pawiami, przy stole zastawionym przez tradycyjne produkty kulinarne, przygotowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich i prezentacja utworów powstałych podczas całodniowego pobytu w przepięknej gminie Niwiska.
Stefan M. Żarów