XVIII Doroczne Spotkanie Poetów w Przemyślu

W czwartkowe popołudnie 25 października 2012 r.,  już po raz po raz osiemnasty poeci z województwa podkarpackiego spotkali się na Dorocznym Spotkaniu Poetów. Impreza zorganizowana została przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, w przepięknej sali koncertowej Przemyskiego Towarzystwa Muzycznego, które było partnerem tego przedsięwzięcia.


Spotkania te cieszą się dużą popularnością. Do tegorocznej edycji swoje utwory przesłało 65 poetów. Pośród  wieloletnich uczestników dało się zauważyć również wielu debiutantów. Otwarta formuła Spotkań nienarzucająca piszącym tematu, niebędąca konkursem, zachęca do prezentacji i sprawia, iż w centrum uwagi znajduje się poezja, którą uprawiają pasjonaci słowa pisanego: poeci mający staż  i doświadczenie na niwie poetyckiej, jak również debiutanci w tej dziedzinie . Twórczość poetycka to wyjątkowa dziedzina sztuki, przekazująca poprzez słowa nie tylko treści, ale także emocje i krajobrazy ukazane przez indywidualne postrzeganie każdego twórcy.

Organizowana co roku impreza jest świętem słowa pisanego i mówionego, podczas którego, każdy z jej uczestników  ma możliwość osobistego zaprezentowania swojego utworu. Taka otwarta formuła spotkań sprzyja wymianie poglądów i zawieraniu nowych przyjaźni. Niewątpliwym dowodem słuszności tej tezy jest już osiemnasta edycja Spotkań oraz liczba uczestników, którzy biorą udział w tym przedsięwzięciu kilkanaście razy.

I tym razem uroczystość  była kolejnym świętem słowa, połączonego z poezją śpiewaną w wykonaniu zespołu, „W Rzepaq” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku w składzie: Gabriel Manowiec (gitara akustyczna, wokal), Ernest Kożuch (gitara akustyczna) oraz Weronika Wojturska (wocal). Przez ich muzykę przemówiła poezja Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury, ks. Jana Kochanowskiego. Wystąpił także Piotra Sikorski ze Stalowej Woli. Spotkanie  pozostawiło na uczestnikach niezapomniane wrażenia estetyczne.

W imprezie po raz drugi wziął udział członek Grupy „Słowo”, działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielca, Stefan M. Żarów. Nie zabrakło także dobrych znajomych z Rzeszowa, a także ze Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” ze Stalowej Woli.  

W tegorocznym, wydanym z tej okazji bibliofilskim  tomiku wierszy, znalazły się utwory 65 poetów wraz z ich krótkimi notami biograficznymi.

Stefan Żarów

 

Please publish modules in offcanvas position.