Wspomnienie Mieczysława Działowskiego

Dotarła do nas smutna wiadomość, 21 czerwca 2017 roku w wieku 87 lat zmarł nasz Przyjaciel Mieczysław Działowski. W zmarłym tracimy wspaniałego człowieka, poetę, legendę mieleckiego lotnictwa. Człowieka, który był nauczycielem życia i zawodu dla wielu mieleckich pokoleń.

Mieczysław Działowski urodził się 9 stycznia 1930 roku w Krakowie w rodzinie o silnym rodowodzie lotniczym, jednak od dziesiątego roku życia związał się na trwałe z mielecką ziemią. Był absolwentem AGH, harcerzem Stowarzyszenia Szarych Szeregów, pilotem cywilnym i wojskowym i absolwentem Oficerskiej Szkoły Orląt w Dęblinie, wykładowcą w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu. Pracował w WSK Mielec do momentu przejścia na emeryturę, był członkiem Aeroklubu w Mielcu od 1946 roku.

W latach 2008-2010 przewodniczył Radzie Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mielcu. Pasjami, które pochłaniały go całkowicie były: harcerstwo, lotnictwo oraz twórczość poetycka.

Był członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera w Mielcu i należącej do niego Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo” od 2006 roku tj. od momentu jej założenia. Pisał wiersze o tematyce epickiej, elegie, ballady, fraszki. Zadebiutował jako prozaik w 2004 roku autobiograficzną książką „Na skrzydłach Jastrzębia.”. Wydał siedem tytułów,  a wśród nich tomiki poezji: „Nie dla sławy sięgam po pióro”, wspólnie z Magdaleną Korzeń w 2011 roku tomik pt. „Siła słowa magia flesza”, w 2014 roku „Miszmasz” oraz Fraszki, a w 2015 roku tomik zatytułowany „Z płomieni pamięci”. Napisał też dokumentalną książkę „Czas przerwać milczenie”. Jego wiersze, fraszki i proza trafiły do Mieleckiego Rocznika Literackiego ”Artefakty” (2012-2016).

Życiową dewizą Pana Mieczysława było „Nie dla sławy sięgam po pióro” jednak w ostatnim dziesięcioleciu twórczość i życiowy dorobek Mieczysława Działowskiego zostały docenione zarówno przez czytelników, przyjaciół poetów z Mielca, Rzeszowa, Stalowej Woli , gdzie Autor prezentował swoją poezję na licznych spotkaniach poetyckich, jak również przez krytyków i znawców poezji. Wśród wielu nagród przyznanych  Mieczysławowi Działowskiemu najważniejsza jest nagroda „Złote Pióro” przyznana przez Zarząd  Związku  Literatów Polskich w Rzeszowie.

Mieczysław Działowski otrzymał wiele dyplomów , wyróżnień regionalnych i ogólnopolskich , z których najbardziej cenił sobie dyplom „Skrzydlatego Wieku”, nadany prze Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa w 2008 roku, honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2011 roku, tytuł i odznakę „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego” nadany przez Aeroklub Polski w 2014 roku, honorowy stopień „Harcerz Rzeczypospolitej” w 2012 roku.

Mieczysław Działowski zmarł 21 czerwca 2017 roku w Chorzowie w wieku 87 lat, został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu.

Zostanie na zawsze w naszej życzliwej pamięci.
Non omnis moriar

Prezes i członkowie Zarządu  TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu
Mielecka Grupa Literacka „Słowo”
redakcja: Zbigniew Wicherski

Nieśmiertelna

W duszy mej
szukam wartości
zanikającego czasu

Od poczęcia
zespolona z ciałem
niezniszczalna

Dusza
stworzona z niczego
jak twierdzą
niedoścignieni
w umysłach

To ziemski wyróżnik
nieporównywalny
z innymi wartościami

W wszechświecie
ponad czasowa

Siedziba ludzkich cnót
decydująca o zachowaniu

Dusza posiadająca
największy sens
swą niewyobrażalnością


Podobne tematy:
Twórczość Mieczysława Działowskiego >>>
Wydawnictwa GL Słowo >>>

W sieci:
- Hej Mielec.pl
- wcj24.pl

 

Please publish modules in offcanvas position.