Drukuj

Kazimierz Trela ur. w 1954r. w Wampierzowie koło Mielca należy do grona najbardziej znanych mieleckich twórców. W 1973 roku ukończył miejscowe liceum ekonomiczne. Wprawdzie od lat jest związany z kulturą, nie pracuje w żadnej placówce kulturalnej, a w firmie „Connex”. Nie przeszkadza mu to w pracy twórczej, a nawet czasem w pracy

zawodowej szuka natchnienia. Współpracował z kabaretem „Gwint”, istniejącym niegdyś przy tym zakładzie. Jego wiersze drukują pisma lokalne i ogólnopolskie - najczęściej “Angora”. Ma w swoim dorobku wyróżnienia w konkursach poetyckich „Wrzeciono 2003” i „Wrzeciono 2004”. W 2004 r. ukazał się, wydany przez SCK, tomik „Saksofon na sośnie”, będący pierwszą publikacją książkową tego poety. W 2006 r. Kazimierz Trela zdobył Srebrne Pióro Prezydenta Miasta Mielca – pierwszą nagrodę w tym konkursie poetyckim.

Jest jednym z niewielu autorów, których teksty wykonują tak znani artyści, jak Edyta Geppert czy Michał Bajor. Przypomnijmy, jak doszło do tego. - To był łut szczęścia – wspomina pan Kazimierz. - Na początku 2002 roku napisałem wiersz “Kraków płacze”, poświęcony zmarłemu znanemu kalekiemu skrzypkowi z Krakowa. Tygodnik “Angora” opublikował ten wiersz, a niedługo potem zadzwonił do mnie Piotr Lorenc, mąż i menedżer Edyty Geppert. Powiedział, że teatr Buffo przygotowuje program “Wieczór cygański” i mój tekst pasuje do niego tematycznie. Spytał, czy się zgadzam, żeby do tego tekstu powstała muzyka i Edyta włączyła go do swojego repertuaru? Oczywiście, zgodziłem się. Potem zadzwonił do mnie z wiadomością, że muzykę napisał warszawski kompozytor Tomasz Bajerski. Edyta Geppert śpiewała piosenkę z moim tekstem w “Wieczorze cygańskim” aż do stycznia 2003 roku. Przysłano mi jej nagranie na żywo z teatru.

E. Geppert zaśpiewała tę piosenkę jeszcze w 2003 roku, podczas Zjazdu Romów w Gorzowie Wielkopolskim. Sama zapowiedziała utwór, wymieniając autora tekstu. Gorzowski spektakl transmitowała Telewizja Polska.
Zainteresowanie tym wierszem zachęciło pana Kazimierza i 20 swoich utworów wysłał Januszowi Józefowiczowi, dyrektorowi teatru Buffo. Pod koniec 2003 r. Józefowicz zadzwonił z propozycją wykorzystania kolejnego, “Ballada o niekochanych mężczyznach”, tym razem przez Michała Bajora. Sam wykonawca powiadomił autora tekstu o włączeniu piosenki do nagrywanej płyty. Muzykę do wiersza napisał Piotr Rubik. Premiera płyty odbyła się na początku 2004 r. w Warszawie.
- Nie pojechałem, ale wiedziałem, że Michał Bajor najbliższe tournee po Polsce zacznie od Podkarpacia, więc umówiliśmy się na spotkanie w Rzeszowie – wspomina pan Kazimierz. Przy okazji, w porozumieniu z dyrektorem SCK, Jackiem Tejchmą, zaprosił aktora - piosenkarza na występ w Mielcu. 20 marca 2004, przy pełnej sali SCK, Michał Bajor zaprosił poetę na scenę. Na początku 2007 roku ma nagrać kolejną płytę. Zapowiedział, że umieści na niej jedną lub dwie piosenki do słów Kazimierza Treli.
Mielecki poeta o sobie: - Piszę tylko rymowane wiersze, mające rym i rytm. Mówię w nich o sprawach prostych, codziennych. Najważniejsze to znaleźć dobry temat. Czasem tematy podpowiada mi ktoś z rodziny, a najczęściej biorą się z własnych obserwacji życia.

Ostatnio przedstawił naszej redakcji swoje limeryki, które – z racji opisywanych miejsc - podzielił na: podmieleckie, podkarpackie, rzeszowskie, ogólnopolskie i azjatyckie. Oto ich próbka:

Limeryki podkarpackie

Wystraszył rolnika z Komańczy
Sen straszny o pladze szarańczy.
Widząc, że leci
Doń chmara...dzieci
Z radości na polu zatańczył
*
Raz pewien dzielny saper z Wetliny
Pragnął rozbroić dwie groźne miny
Lecz, gdy ruszył pierwszą minę
Wzbił się w górę odrobinę.
Drugiej nie dotknął już z tej przyczyny.
*
Starego ułana spod Leżajska
Poniosła fantazja ułańska
Z szablą – na poligonie
Na czołgi natarł koniem!
...że tam nie zginął, łaska pańska.
*
Raz pewien medyk w Medyce
Do chorych jeździł w lektyce.
Skąd ta wygoda?
Bo auta szkoda!
(Gdy pełne dziur są ulice)
*
Jest pewien Karol w miasteczku Narol,
Co wśród wad wielu jeden ma walor:
Gdy kac twą duszę trawi,
On klina ci postawi!
Z miasteczka Narol poczciwy Karol...

Korso  29.12.2006r.