W niedzielę 10 marca 2013r., Klub Turkus Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie gościł uczestników koncertu związanego z Dniem Kobiet.
W okolicznościowym wystąpieniu dr Jadwiga Górska -Kowalska zapoznała licznie zgromadzoną publiczność, w której zdecydowanie dominowały kobiety, z genezą i historycznymi uwarunkowaniami Dnia Kobiet.
Za pierwowzór obchodów Dnia Kobiet uznać można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Obchodzono je w pierwszym tygodniu marca, a związane były z początkiem nowego roku i budzącą się do życia przyrodą. Wówczas to kobiety udawały się gaju przy świątyni Junony na Eskwilinie, składały bogini w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w związku małżeńskim. Śledząc historyczne przekazy tego dnia mężczyźni obdarowywali swoje żony prezentami. Obecnie święto 8 marca ustanowione zostało w 1910r. i obchodzone jest jako wyraz szacunku dla ofiar walk o równouprawnienie kobiet. W ostatnich latach modne stały się organizowane przez feministki demonstracje połączone z happeningiem, tzw. potocznie manify, jako wyraz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami są nadal tradycyjnie kwiaty lub słodycze.
Na koncert w Turkusie złożyły się: okolicznościowa poezja i muzyka, w wykonaniu \zaproszonych poetów: Doroty Kwoki, Katarzyny Błaszczuk, Stanisławy Bylicy, Marii Rudnickiej , Zygmunta Kiełbowicza i Stefana M. Żarowa, zarazem członka Grupy Literackiej Słowo z Mielca, który zaprezentował trzy wiersze: Na tych ulicach, W przypływie i Myśląc o Tobie. Autorzy przedstawili utwory utrzymane w klimacie relacji damsko-męskich oraz marzeń wypełniających zakamarki codzienności.
W dalszej części wystąpiła grupa wokalna Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie w składzie: Józef Kawałek, Zygmunt Kiełbowicz, Adam Urman, Stanisław Dworak oraz Władysław Waltoś. Wykonawcom towarzyszył akompaniament Sabiny Bury. Artyści wykonali utwory własne. Zofia Małek i Władysław Waltoś zachwycili zebranych wykonaniem słynnych przebojów, do którego należą duet Edwina i Sylvii: Choć na świecie dziewcząt mnóstwo oraz duetu z II aktu: W rytm walczyka serce śpiewa – kochaj , z operetki Imre Kalmana, Księżniczka Czardasza .
Niewątpliwie na klimat wieczoru wpłynął humorystyczny skecz o z życia małżeńskim autorstwa Stanisławy Bylicy w wykonaniu Zygmunta Kiełbowicza i Adama Urmana. Natomiast Kazimierz Wiśniowski zagrał na harmonijce ustnej trzy pieśni ludowe. Spotkanie zakończyło wystąpienie Zespołu Ludowego z Nosówki z własnym repertuarem .
Nad całością czuwał i zręcznie prowadził spotkanie przedstawiając, każdego z wykonawców, jak zwykle elegancki i dystyngowany Stanisław Dworak.
Stefan Żarów







