Podwójny „Miszmasz” Mieczysława Działowskiego

Znany mielecki literat i poeta, a przy tym emerytowany pilot, inżynier, instruktor harcerski Mieczysław Działowski, dwukrotnie zaprezentował swój najnowszy tomik poezji pt. „Miszmasz”. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Stalowej Woli, drugie zaś, dwa dni później, w Tuszowie Narodowym. Oba spotkania zgromadziły liczną grupę miłośników poezji.

 {flike id=629}

- Tomik nosi tytuł „Miszmasz”, gdyż wiersze w nim zawarte obejmują bardzo liczne tematy - mówi 85-letni poeta. - Starałem się pisać o wszystkim, co mnie cieszy, boli, martwi, niepokoi.

Faktycznie w swoich utworach Działowski odkrywa bardzo wrażliwą duszę. Wspomnienia i  radosne doznania przeplata smutek związany z cierpieniem, chorobą i przemijaniem. Pojawiają się też przemyślenia związane z sytuacją w naszej ojczyźnie. - Ogromną siłą tych wierszy jest obrona tak wielkich i ważnych wartości jak patriotyzm, szczerość, miłość, które często są zapominane w dzisiejszych czasach, spychane na margines – powiedział jeden z mieleckich literatów podczas stalowowolskiego spotkania.

Tomik Mieczysława Działowskiego to kolejna publikacja w roku jubileuszu 65-lecia utworzenia Gminnej  Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym i jest kontynuacją pięcioletniego cyklu wydawnictw.

Promocja na krańcach województwa

Pierwszy wieczór promocyjny tomiku odbył się w czwartek 13 lutego 2014 roku w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli. Uczestniczyło w nim wielu literatów na czele z Kazimierzem Lindą oraz z Małgorzatą Żurecką, poetką, członkinią Związku Literatów Polskich. Przyjechała też liczna delegacja z Mielca, w skład której weszli Jolanta Strycharz, Edward Guziakiewicz, Piotr Durak, Jan Stępień, Janusz Kapuściński i Aleksandra Piguła – członkowie Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo”. Wieczór rozpoczął się przedstawieniem sylwetki twórczej autora „Miszmaszu”. Wszyscy byli pod wrażeniem bogatego życiorysu poety i jego osiągnięć lotniczych i literackich. Cześć artystyczną rozpoczęło trio młodych solistów, uczniów Szkoły Muzycznej, wykonując standardy muzyki klasycznej na akordeonach. Wiersze z tomiku recytowane przez Jana Stępnia, sam poeta uzupełniał historiami ze swojego życia, wspomnieniami i przemyśleniami. Później przyszedł czas na pytania i na fraszki i limeryki. Pan Mieczysław nie stroni i od tego gatunku i zaskoczył wszystkich żartobliwymi nawiązaniami do erotyki. Pikantne obserwacje społeczne kilkukrotnie wzbudziły salwy śmiechu. Wszyscy zazdrościli poecie doskonałej kondycji, poczucia humoru, dystansu do świata i własnych osiągnięć oraz ogromnej kultury osobistej. Na koniec poeta podpisywał swój najnowszy tomik, po który ustawiła się kolejka chętnych.


W gronie przyjaciół

- Mieczysława Działowskiego śmiało można nazwać przyjacielem tuszowskiej biblioteki. Tutaj też autor zadebiutował poetycko w 2007 roku w konkursie literackim „Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary”, zdobywając w nim nagrody i wyróżnienia – podkreślała Renata Paterak dyrektor biblioteki, która również przedstawiła licznie przybyłym 15 lutego na spotkanie sylwetkę poety. - Konkurs biblioteka organizuje wspólnie z tuszowską  parafią, ma on zasięg ogólnopolski i odkrywa talenty osób piszących do szuflady, a jednym z nich był Mieczysław Działowski – dodała. Później już goście mieli okazję delektowania się piękną interpretacją wybranych wierszy w wykonaniu Doroty Kwoki – rzeszowskiej poetki i malarki oraz Stacha Ożóga – znanego recytatora, poety, pracownika naukowego Uniwersytetu Rzeszowskiego.


Najbliżsi, przedstawiciele środowisk twórczych, dyrektorzy tuszowskich szkół, ks. proboszcz Wiesław Konior i dyrektor biblioteki składali autorowi gratulacje, życzenia i podziękowania za całokształt działalności, w tym na płaszczyźnie kulturalnej.

Miła, serdeczna, niemal rodzinna atmosfera towarzyszyła uroczystości, którą zakończył śpiew piosenek Anny German w wykonaniu uczennic publicznego gimnazjum im. Jana Pawła II. Wszyscy obecni na uroczystości otrzymali wydany tomik wraz z dedykacją autora.   [ czytaj więcej ]

Piotr Durak

Please publish modules in offcanvas position.