Poezja Kazimierza Treli w Pałacyku Oborskich

Na spotkaniu literackim 23 listopada 2018 roku w Pałacyku Oborskich, podczas promocji trzeciego tomiku poezji Kazimierza Treli „Gwiazdy spadają nienachalnie”, każdy, z licznie zgromadzonych gości i sympatyków poezji, mógł złowić nie tylko swoją najpiękniejszą gwiazdkę w postaci wiersza, który mu się spodobał, ale cały zbiorek poety.

Kazimierz Trela to znany w Mielcu jako współtwórca kabaretu Gwint przy PKS Mielec, autor tomików „Saksofon na sośnie” i „Harfa w chmurach”. Po jego wiersze, jako teksty piosenek sięgały takie sławy polskiej estrady jak Edyta Geppert czy dwukrotnie Michał Bajor. Współpracuje z rzeszowskim muzykiem Alkiem Berkowiczem, a także z Janem Robakiem, kolegą po piórze i muzykiem.

Promocję , w której wzięli udział przewodniczący Rady Miasta Marek Paprocki, prezes TMZM Janusz Chojecki,  prezes  MGL SŁOWO Aleksandra Piguła, koledzy i koleżanki z grupy oraz miłośnicy poezji i piosenki prowadziła Kornelia Gancarz. Ona też zacytowała fragment słowa wstępnego do tomiku  autorstwa Jana Robaka, podkreślając fakt, że do wierszy Kazimierza Treli skomponowali muzykę m. in.: Piotr Rubik, Hadrian FilipTabęcki,Tomasz Bajerski, Alek Berkowicz.

Wieczór rozpoczął się  niespodzianką, niezapowiedzianym występem znanego mieleckiego regionalisty Józefa Witka, który na akordeonie wykonał  specjalnie dla pana Kazimierza, dwa utwory.  O stronę muzyczną spotkania zadbał Jan Robak z zespołem M jak Mielec.

Autor sam zaprezentował wiersz ”O spadających gwiazdach ballada”, który jest jednym z wielu w tomiku.
Kolejne wiersze i limeryki ze zbiorku „Gwiazdy spadają nienachalnie” czytały  znakomite recytatorki, znane mieleckiej społeczności, Elżbieta Witek i Jadwiga Klaus. Elżbieta Witek, o czym dowiedzieliśmy się podczas spotkania chodziła do jednej klasy, z bohaterem wieczoru Kazimierzem Trelą i z Janem Robakiem. Na sali obecni też byli profesorowie, którzy uczyli ich w liceum ekonomicznym: polonistka Elżbieta Herchel i matematyk Julian Dołyk.
 
Prezentacje recytatorów uzupełniały piosenki w wykonaniu zespołu M jak Mielec w składzie: Kornelia Gancarz, Anita Działo i Aleksandra Wiącek. Były to utwory do słów Kazimierza Treli z muzyką Jana Robaka, które publiczność przyjęła bardzo ciepło i życzliwie.

Po spotkaniu był czas na rozmowę z poetą, dedykacje w tomikach i poczęstunek , jak zwykle, ze wspaniałej cukierni „Pokusa”.

Teresa Pyzikfot: Bogusław Trojnacki


Zaproszenie na promocję tomiku Kazimierza Treli GWIAZDY SPADAJĄ NIENACHALNIE
14.11.2018
Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, Mielecka Grupa Literacka SŁOWO TMZM, Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu (Pałacyk Oborskich) zapraszają na promocję tomiku poezji Kazimierza Treli GWIAZDY SPADAJĄ NIENACHALNIE.
Prowadzenie KORNELIA GANCARZ
Recytacje ELŻBIETA WITEK, JADWIGA KLAUS
Wystąpi zespół „M-JAK MIELEC”
23 listopada 2018 (piątek)godz. 18.00.
Muzeum Regionalne SCK w Mielcu (Pałacyk Oborskich) ul. Legionów 73


 Kazimierz Trela
- członek Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO działającej w strukturze organizacyjnej TMZM, to poeta nieprzeciętny. Swoje wiersze zaczął pisać i publikować o wiele wcześniej przed formalnym powstaniem MGL SŁOWO, albowiem już w roku 2004  ukazał się jego pierwszy tomik wierszy pt:  "Saksofon na sośnie".  W roku 2006 został laureatem nagrody głównej w konkursie "O Srebrne Pióro Prezydenta Miasta Mielca”.  Jeszcze wcześniej, bowiem od 2002 roku,  rozpoczyna się jego współpraca ze znanymi w kraju i na świecie  artystami polskiej estrady. Edyta Geppert śpiewa piosenkę z jego tekstem pt. "Kraków płacze" w ramach programu "Wieczór Cygański" na deskach teatru "Buffo" w Warszawie. W 2004 r. Michał Bajor na swojej płycie " Za kulisami" umieszcza piosenkę z tekstem autora zatytułowaną "Ballada o niekochanych mężczyznach” (muzyka Piotra Rubika). W 2007 r. Michał Bajor umieścił na płycie "Inna bajka" piosenkę z tekstem autora pt. "Nocne sms - y". Współpraca z zespołem muzycznym Alka Berkowicza- muzyka Filharmonii Podkarpackiej  w Rzeszowie owocuje piosenką z jego tekstem pt. "Kawa na dworcu w Rzeszowie". W grudniu 2010 roku, nakładem TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu, ukazał się tomik  poezji "Harfa w chmurach"  Nie tak dawno z tekstem Kazimierza Treli Alek Berkowicz nagrał przepiękny utwór „Polonia Restituta”, który obejrzeć można i wysłuchać m.in. na portalu You Tube”.

„Gwiazdy spadają nienachalnie” to trzeci tomik poezji Kazimierza Treli wydany dzięki  wsparciu TMZM, na który Państwa serdecznie zapraszamy w imieniu Autora.

Please publish modules in offcanvas position.