Liryczne Szmaragdy Aleksandry Piguły w SCK w Mielcu

6 maja 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu odbyła się promocja siódmego tomiku Aleksandry Piguły „Szmaragdy”..

Tomik „Szmaragdy” został wydany dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez TMZM im. prof. Władysława Szafera w Mielcu w ramach realizacji zadania publicznego „Działania na rzecz ochrony poznania i promocji wiedzy o przeszłości i współczesnych walorów kulturowych” Małej Ojczyzny” i dofinansowany także ze środków Gminy Miejskiej Mielec. Z powodu pandemii promocja zaplanowana na rok 2021 odbyła się rok później.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: radny Rady Powiatu Mieleckiego Józef Smaczny, dr hab. inż. Włodzimierz Adamski –prezes PROMLOT, wybitny ekspert ds. lotnictwa, prof. U Rz. dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Rzeszowa, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu Joanna Kruszyńska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu dr Jerzy Skrzypczak, Adam Decowski ze Związku Literatów Polskich w Rzeszowie, członkowie Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO w Mielcu, członkowie Zarządu TMZM na czele z jego prezesem - Januszem Chojeckim, przedstawiciele wszystkich mieleckich mediów; Korso, Hej. Mielec, Radio Leliwa, W Cieniu Jupiterów.

Promocję prowadziła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu Jolanta Strycharz. Muzycznie rozpoczął spotkanie Filip Łachut - niezwykle utalentowany uczeń klasy 3 cyklu 4-letniego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu.
Filip Łachut wykonał na gitarze cudowny mini- koncert:
Tatiana Stachak - Etiuda refleksyjna
Elias Mertel - Preludium
Jürg Kindle - World-Variations
Jürg Kindle - Harley-Davidson

Promowaną książkę poetycką „Szmaragdy” pomogła autorce złożyć przyjaciółka Janina Walewicz, okładkę oraz zdecydowaną większość grafiki wykonał Stan Bigda, kilka rysunków narysowała przyjaciółka autorki Alicja Klaus, a recenzję w postaci posłowia napisał Andrzej Piskulak- poeta, prozaik, krytyk literacki i dziennikarz znany już Mieleckiej Grupie Literackiej SŁOWO, gdyż prowadził warsztaty literackie dla mieleckich poetów w 2021 roku. Zdjęcie na okładkę wykonał śp. Józef Załucki, któremu autorka nie zdążyła podarować tomiku dlatego tomik trafił do jego żony Haliny.
Recytacji wierszy Aleksandry Piguły z tomiku „Szmaragdy” podjęły się Maria Orłowska i Elżbieta Witek, a wiersz poświęcony śp. Janowi Stępniowi „Mistrz” przeczytała Jadwiga Klaus, która również odczytała fragmenty recenzji Andrzeja Piskulaka.

Po krótkim wprowadzeniu Jolanty Strycharz n/t bohaterki wieczoru, o zabranie głosu poproszony został prezes Zarządu TMZM Janusz Chojecki, który przybliżył sylwetkę Aleksandry Piguły oraz jej bogate literackie dokonania. Podkreślił odznaczenie poetki w roku 2018 przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prestiżową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Prezes Janusz Chojecki wysoko ocenił kreatywność poetki nie tylko w procesie tworzenia poezji oraz innych form działalności literackiej, ale także w procesie zarządzania Mielecką Grupą Literacką SŁOWO. Prezes Chojecki podkreślił także wkład i zaangażowanie społeczne poetki, która pełni także z powodzeniem funkcję członka Zarządu TMZM. Poetka swoją działalnością literacką oraz społeczną przyczynia się do promowania MGL SŁOWO, a także TMZM w kraju oraz poza jego granicami.

Po wystąpieniu prezesa Janusza Chojeckiego oraz odczytaniu recenzji promowanego tomiku „Szmaragdy” przez Jadwigę Klaus, solistka Laura Pazdro z mieleckiego zespołu Summer Voice działającego przy SCK w Mielcu pod kierownictwem instruktora Małgorzaty Pazdro, wykonała dwie znane piosenki: z repertuaru Vince Joy „Riptide” oraz z repertuaru Bruno Marsa „Talking to the moon”, po czym rozpoczęła się I część recytacji wierszy z omawianego tomiku w pięknym wykonaniu Elżbiety Witek. Kolejnym przerywnikami muzycznymi były dwa utwory Nicole Witek: „Our last summer” Abby, oraz „If I Ain`t Got You” - Alicii Keys.

II część recytacji wierszy z omawianego tomiku wykonała swoim cudownym lirycznym głosem Maria Orłowska.
Poetce towarzyszyła na promocji rodzina – mama Maria, bracia z żonami, przyjaciele ,znajomi i liczni miłośnicy poezji. Nie zawiedli też przyjaciele z MGL ”Słowo”: wiceprezes Teresa Elżbieta Pyzik, Kazimierz Trela, Jan Robak, Danuta Rusin, Adam Kopacz, Zbigniew Ortyl, Ewelina Łopuszańska, Maria Czechowicz, Stenia Krawiec, Henryka Marek, Danuta Maziarz, Małgorzata Pazdro, członkowie zarządu TMZM z wiceprezes Teresą Orczykowską i Ewą Salamagą.
Poetka podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do powstania tomiku ‘Szmaragdy”. Podziękowała Rodzinie i przyjaciołom za wsparcie, recytatorkom Elżbiecie Witek i Marii Orłowskiej za cudowną interpretację, gitarzyście Filipowi Łachutowi i panu Wojciechowi Gurgule , Laurze Pazdro, Nicoli Witek i Małgorzacie Pazdro za wspaniałą oprawę muzyczną, Jolancie Strycharz za trudną do przecenienia pomoc w zorganizowaniu promocji i jej profesjonalne poprowadzenie, pracownikom MBP SCK w Mielcu Marcie Nowakowskiej i Bogdanowi Pawłowskiemu za zrobienie prezentacji multimedialnej i nagłośnienie, prezesowi TMZM im. Władysława Szafera w Mielcu Januszowi Chojeckiemu i Zarządowi Towarzystwa za wsparcie, wszystkim mieleckim mediom za oprawę medialną spotkania.
W zakończeniu poetka podziękowała wszystkim bardzo licznie zebranym za obecność i miłe słowa wyrażając nadzieję że jej wiersze znajdą nowe życie w sercach, umysłach jej czytelników, konstatując, iż nic nie jest warte pisanie wierszy i innych utworów literackich bez odbiorców.

Janusz Chojecki


ZOBACZ fim z promocji


link do filmu https://youtu.be/4BAa_isI6e4 

Please publish modules in offcanvas position.