Druga, po odbytej 13 września 2012 r. w Stalowej Woli, promocja tomiku poezji „Dies irae? Wiersze niepolityczne” Andrzeja Talarka w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu w dniu 21 października 2012 r., zgromadziła członków Grupy Literackiej „Słowo”, działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, zdeklarowanych miłośników poezji i niewielkie grono przyjaciół oraz rodzinę poety wraz z żoną Danutą.


Wszystkich uczestników, w imieniu współorganizatora, powitała dyrektor Miejskiej Biblioteki w Mielcu Maria Błażków, po czym oddała głos prezesowi Grupy Zbigniewowi  Michalskiemu, który zaanonsował zmianę w programie imprezy. Przedstawił wyczerpująco dane dotyczące wykonawców: Chóru „Akord” Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu pod dyrekcją Pawła Lisa, prezentującego swoje dokonania twórcze na własnej stronie internetowej, i Marii Orłowskiej, notabene występującej w składzie wspomnianego chóru. Przedstawił  także nową strategię działania, polegającą na prezentowaniu prac twórców kultury z Mielca i regionu podczas imprez Grupy,  biografię twórczą Andrzeja Talarka, fragment recenzji  tomiku „Poetyckie wyprawy Andrzeja Talarka od bezkresu w bezkres” Ryszarda Mścisza, list gratulacyjny senatora Władysława Ortyla skierowany do autora tomiku . Podziękował  również wykonawcom, zgromadzonym przedstawicielom mediów i wszystkim obecnym za przybycie, dzieląc się z nimi treścią wpisu jaki widnieje na portalu hej. mielec pod artykułem : Grupa Literacka Słowo zaprasza do współudziału w tworzeniu „Artefaktów”. Zaprosił on równocześnie, w celu przygotowania się do występu, chór „Akord”, wraz z jego dyrygentem Pawłem Lisem.

Zanim uczestnicy promocji usłyszeli na żywo jeden z najlepszych chórów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Polsce, zbierający laury na kolejnych przeglądach i festiwalach, program występu chóru, na który złożyło się siedem utworów, zapowiedział  jego członek Bartek Kramarz. Zaraz potem ze sceny Sali Nr 1 w Mielcu uczestnicy promocji usłyszeli  utwory z płyty CD wydanej przez chór m.in. „Słowiczek” z partią solową prezes chóru Barbary Maj, „La cacaracha”, „Szła dzieweczka do laseczka” oraz wariacje na temat znanych piosenek , wśród nich „Piosenka jest dobra na wszystko” i „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.O tym jak bardzo podobał się „Akord” świadczyły gromkie oklaski po każdym utworze i podziękowania za występ, złożone na ręce dyrygenta Pawła Lisa przez Marię Błażków i Zbigniewa Michalskiego.

Swoje podziękowanie złożył także Andrzej Talarek, prosząc o występ Marię Orłowską, która w znakomity sposób przedstawiła kilkanaście wierszy z tomiku „Dies irae? Wiersze niepolityczne” .Po recytacji podziękował jej za nową, odkrywczą interpretację swoich wierszy, a w imieniu organizatorów  wyrazy uznania przekazali Maria Błażków i Zbigniew Michalski. Andrzej Talarek osobiście przedstawił trzy utwory, mówił o  ich genezie , a także o tytule tomiku, w oparciu o znaną pieśń kościelną z początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Jako ważny wskazał utwór „Kwestia smaku”, w którym prowadzi poetycką dyskusję ze Zbigniewem Herbertem. Znany i ceniony poeta w swoim wierszu „Potęga smaku” pisał o polskim socjalizmie, oceniając go krytycznie. Talarek wskazuje, że choć Polska jest już wolna, choć jest trójpodział władzy, to w pewnych kwestiach nadal wiele się nie zmieniło.  Zapowiedział też odejście od poezji zaangażowanej, recenzującej wydarzenia polityczne,  na rzecz odnalezienia dawnych klimatów, powrócenia w swojej twórczości do natury, do tego, co zostało zapisane w pamięci  z  dawnych czasów.

Dziewięćdziesiątą szóstą imprezę, od chwili powstania w 2006 roku Grupy Literackiej „Słowo”, z której powstał bogaty materiał trzech mieleckich portali internetowych, nagranie „Aga – Video” Janusza Kipy, nagranie dokonane przez webmastera strony internetowej „Słowa” Zbigniewa Wicherskiego i wiele zdjęć, zakończyło podpisywanie egzemplarzy tomiku przez autora.


Promocja tomiku poezji " DIES IRAE?" Andrzeja Talarka 21-10-2012
Występ Chóru „Akord” Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu pod dyrekcją Pawła Lisa


Please publish modules in offcanvas position.