W Samorządowym Domu Kultury w Tuszymie, 28 listopada 2012 roku, odbyło się spotkanie integracyjne Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Przecławiu, Koła Gospodyń Wiejskich „Tuszymianki” w Tuszymie, Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu i Grupy Literackiej „Słowo” z Mielca.


{flike id=530}
Inicjatorem tej niezwykłej imprezy były Koleżanki z Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP Oddział w Przecławiu, nad całością w szczególności czuwały Maria Kozioł i Józefa Krzak oraz p. Elżbieta Augustyn - Gruszka.

Na program spotkania pt. „Słowem upojeni, sztuką zachwyceni” złożyły się: wieczór z poezją Teresy Elżbiety Pyzik i Aleksandry Piguły, wystawa rękodzieła Marii Kozioł i Barbary Dragan oraz wystawa fotografii i wikliny Józefy Krzak.

Imprezę wspaniale i profesjonalnie prowadziła Elżbieta Augustyn – Gruszka, dyrektor SDK w Tuszymie. Powitała gości i licznie zgromadzonych mieszkańców wsi przybyłych na to spotkanie. Zaszczycili je swoją obecnością: Zenon Krawczyk - przewodniczący Rady Miejskiej w Przecławiu, Joanna Krzempek - skarbnik Gminy Przecław, Marcin Cieśla - dyrektor Wydziału Organizacyjnego przy Starostwie Powiatowym w Mielcu,  Maria Koziara-Czapla - emerytowana wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Jadwiga Jankowska – prezes Sekcji EiR ZNP w Mielcu, Czesława Kopacz – prezes Oddziału ZNP w Przecławiu, Zbigniew Michalski - prezes Grupy Literackiej „Słowo”, Jadwiga Klaus - prezes Klubu Środowisk Twórczych przy TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu  i  inni.

Wiersze Teresy Elżbiety Pyzik, emerytowanej nauczycielki Szkoły Podstawowej w Tuszymie i członkini SEiR ZNP w Przecławiu, z debiutanckiego tomiku „W lustrze babiego lata” i z tomiku „Kropla” Aleksandry Piguły z Mielca prezentowali byli uczniowie Teresy: Alicja Kozioł, Weronika Wilczyńska, Jakub Adamski i Marcin Skowron. Wspaniała interpretacja i dobór wierszy, sprawiły, że wszyscy z uwagą słuchali kolejnych utworów. Po zakończonym występie głos zabrała Teresa Pyzik, dziękując młodzieży za podjęcie się trudu przy

bliżenia słuchaczom wierszy z obu tomików. Obie panie wręczyły recytatorom upominki w postaci swoich dzieł i drobnych słodkości.

Następnie zabrał głos Zbigniew Michalski – prezes Grupy Literackiej „Słowo”. Mówił o okolicznościach powstawania debiutanckich tomików, o ich walorach i wartościach płynących z obcowania z poezją. Również przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Mielcu dyrektor Wydziału Organizacyjnego p. Marcin Cieśla w swoim wystąpieniu podkreślił, że poezja uszlachetnia i czyni człowieka wrażliwym na otaczający świat. Podarował on obu paniom piękne wiązanki kwiatów, a bohaterki wieczoru sztuki, otrzymały albumy i drobne upominki.

Jadwiga Klaus podziękowała poetkom i przybliżyła zebranym sylwetki działaczek Klubu Środowisk Twórczych: Marii Kozioł i Józefy Krzak. Pani Maria wykonuje przepiękne kwiaty  z bibuły, zajmuje się sztuką decoupage, tworzy dzieła użytkowe i ozdobne z wikliny. Kwiaty przez nią wykonane stanowiły scenografię do sztuki „Koronki i kordonki” wystawianej w SCK w Mielcu. Jest Kobietą Roku 2012 - laureatką Nagrody Starosty Powiatu Mieleckiego w kategorii: działalność społeczna.

Józefa Krzak, długoletnia członkini KŚT, utrwala na kliszy fotograficznej krajobraz Ziemi Przecławskiej, „ginące piękno” architektury drewnianej i wykonuje prace z wikliny.  W tym roku otrzymała Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Następnym punktem programu był występ miejscowego zespołu „MARS” w składzie: Mariusz Barnaś, Andrzej Krauz, Robert Darłak i Stanisław Pazdan. Panowie przy akompaniamencie gitary i keybordu wykonali kilka piosenek „z dawnych lat” z repertuaru polskich zespołów, m.in. „Starego Dobrego Małżeństwa”, „Pod Budą” i innych. Niektóre przeboje cała sala wykonywała razem z zespołem, były też bisy.


Czesława Kopacz – prezes ZNP Oddział w Przecławiu podziękowała członkom zespołu „MARS” za wspaniały występ, pogratulowała także poetkom i twórcom za pięknie przygotowaną wystawę, wręczając im kwiaty.

Po koncercie wszyscy zwiedzali wystawę rękodzieła p. Barbary Dragan (prezes Sekcji EiR ZNP Oddział w Przecławiu) – misternie wyszytych i wydzierganych obrusów oraz serwetek, przepięknych, kolorowych kwiatów z bibuły i wyrobów wikliniarskich wykonanych przez Marię Kozioł oraz wystawę fotografii i prac z wikliny Józefy Krzak.

Fotografie przedstawiające uroki Ziemi Przecławskiej i okolic były niezwykle malownicze, dopracowane w każdym szczególe, uzmysłowiły oglądającym, ile uroków kryją w sobie zakątki naszej Małej Ojczyzny.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się także kroniki Sekcji EiR ZNP Oddział w Przecławiu i SDK w Tuszymie oraz okolicznościowy folder wydany z okazji tego spotkania przez SDK Tuszyma a zredagowany przez Józefę Krzak.

Następnie wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez panie z Sekcji EiR oraz członkinie KGW „Tuszymianki”. A były tam same pyszności: broziaki i smalec przygotowany wg regionalnej receptury, swojski chleb pieczony, ciasta domowego wypieku.

Wśród uczestników spotkania toczyły się rozmowy na tematy dotyczące przebiegu imprezy, prezentowanych prac i zwykłe pogaduszki towarzyskie. Spotkanie w SDK było bardzo udane, pozostawiło mnóstwo pozytywnych wrażeń. Zaowocowało też piękną galerią fotograficzną Józefy Krzak oraz wystawą rękodzieła, którą nadal można podziwiać w Samorządowym Domu Kultury w Tuszymie. 

 

Please publish modules in offcanvas position.