Drugie warsztaty literackie Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo

28 września 2017 roku w Jadernówce, siedzibie TMZM im. Władysława Szafera w Mielcu odbyły się drugie w tym roku warsztaty literackie Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo, które poprowadziła dr Hanna Krupińska-Łyp, pedagog i wychowawca wielu pokoleń polonistów na Uniwersytecie Rzeszowskim, w tym obecnych na warsztatach Teresy Elżbiety Pyzik i Haliny Bednarz.

Uczestnikami zajęć byli członkowie Grupy Literackiej „Słowo” przy TMZM: Jan Stępień, Aleksandra Piguła, Teresa Elżbieta Pyzik, Rafał Stanisław Bańka, Małgorzata Mikina, Danuta Rusin, Ewelina Łopuszańska, Justyna Ryczek, młodzież mieleckich szkół średnich z nauczycielami języka polskiego: Weronika Samuś, Weronika Leś, Agnieszka Helowicz, Weronika Romanowska, Natalia Rębisz, Halina Bednarz. Swoją obecnością zaszczycił nas prezes TMZM Janusz Chojecki, który przywitał prowadzącą warsztaty, dziękując za przyjęcie zaproszenia.

Na początek pani doktor przedstawiła najważniejsze cechy dobrego wiersza, zwracając uwagę na harmonię w wierszu (nawet białym), na rodzaje rymów, długość wersów i wiele innych szczegółów ważnych dla piszących. Do wspólnej analizy dr Hanna Krupińska-Łyp zaproponowała utwór „Powrót” K.I. Gałczyńskiego.
 
Następnie swoje wiersze analizowali wspólnie z wykładowcą: Aleksandra Piguła, Teresa Elżbieta Pyzik, Małgorzata Mikina, Rafał Stanisław Bańka, Danuta Rusin i Ewelina Łopuszańska, a także stawiająca swoje pierwsze kroki w pisaniu  Agnieszka Helowicz. Analizie wierszy towarzyszyły ogromne emocje, ale też miła i przyjazna atmosfera. Ilu uczestników, tyle było różnych uwag i spostrzeżeń, co potwierdza fakt, że ten sam tekst różnie jest odbierany i interpretowany przez czytelnika.  Zainteresowanym zgłębianiem tajników poetyki prowadząca poleciła odpowiednią bibliografię. Jak podkreśliła prezes Mieleckiej Grupy Literackiej ”Słowo”  Aleksandra Piguła różnorodność przedstawianych wierszy, zarówno w treści, jak i formie dała słuchaczom pełny obraz współczesnej poezji.

Wszyscy zgodnie podkreślili jak ważne jest, aby poezja docierała do wszystkich grup wiekowych i tak jak na pierwszych warsztatach, w tych również uczestnikami byli przedstawiciele trzech  pokoleń twórców.
 
Na zakończenie warsztatów prezes TMZM Janusz Chojecki jeszcze raz podziękował dr Hannie Krupińskiej–Łyp za  ich przeprowadzenie, a wszystkim uczestnikom za ogromne zaangażowanie i wspólną pracę nad tekstami.

Warsztaty można uznać za bardzo udane, zapewne będą owocowały kolejnymi dobrymi wierszami.

Aleksandra Piguła i T. E. Pyzik

zdjęcia Roman Trojnacki

Please publish modules in offcanvas position.