Poetycka podróż po Italii Jerzego Mamcarza w Pałacyku Oborskich

Pałacyk Oborskich w Mielcu 15 grudnia 2017 roku zgromadził liczne grono miłośników poezji i muzyki, a to za sprawą znakomitego pieśniarza, poety, kompozytora, członka Mieleckiej Grupy Literackiej przy TMZM, Jerzego Mamcarza.  Autor książki „Ponte – przewodnik literacki Italia” promował wydanie swojej nowej książki poetyckiej będącej pokłosiem podróży do Włoch.Spotkanie rozpoczął Jerzy Mamcarz piosenką z własnymi słowami i muzyką „Gra przyziemna”. Z kolei głos zabrał prezes TMZM Janusz Chojecki. Powitał bohatera wieczoru – Jerzego Mamcarza  wraz z małżonką Barbarą, a także bliższą i dalszą rodzinę państwa Mamcarzów, przedstawicieli prezydenta miasta Mielca w osobach: Marka Paprockiego, Anny Karwackiej oraz Agaty Ćwięki,  gospodarza Pałacyku Oborskich - dyr. dr. Jerzego Skrzypczaka, dyr. MBP - Jolantę Strycharz, członków TMZM oraz członków MGL SŁOWO, członka Zarządu Firmy ANKOL - Eryka Kolisza i wszystkich zebranych gości. W swoim wystąpieniu  prezes podkreślił, że nie jest łatwo w ciągu kilku minut powiedzieć o artyście, o tak okazałym i wszechstronnym dorobku literacko-artystycznym. Podkreślił, że Jerzy Mamcarz jest rodowitym mielczaninem, absolwentem Politechniki Krakowskiej,  wszechstronnym artystą: poetą, kompozytorem, pieśniarzem, satyrykiem, konferansjerem, członkiem Związku Artystów Scen Polskich (egzamin  u słynnego prof. Aleksandra Bardiniego), członkiem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR - sekcja literacka (przewodniczącym Literackiej Komisji Kwalifikacyjnej), członkiem Stowarzyszenia Autorów ZA i KS -€“ sekcja literacka i kompozytorów,  członkiem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców STOART, założycielem i  prezesem Stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów (od 2006r), pomysłodawcą i  dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”, który odbywa  się corocznie od  2006 roku. Pan Jerzy udziela się także społecznie. Jest bowiem członkiem zarządu Związku Zawodowego Twórców Kultury.

Janusz Chojecki powiedział, że Jerzy Mamcarz to artysta o olbrzymim wszechstronnym dorobku. Występował na wielu znakomitych festiwalowych scenach w kraju i zagranicą, najczęściej w otoczeniu gwiazd z pierwszych stron gazet czy TV-ekranów. Ten dorobek jest tak obfity, iż przyniósł panu Jerzemu wielkie uznanie w zakresie kultury i sztuki zarówno w kraju, jak też poza jego granicami.  Odznaczany wieloma odznaczeniami, w tym m.in. „Zasłużony dla Kultury Polskiej, ale  także odznaczeniami państwowymi. Mieliśmy przyjemność być świadkami wręczenia Panu Jerzemu Srebrnego Krzyża Zasługi nadanego przez Prezydenta RP-Andrzeja Dudę  podczas obchodów 10-lecia MGL SŁOWO w  ub. roku w Mielcu.  Wybrane szczegóły z tego bogatego dorobku znajdą państwo w biogramie artysty  zamieszczonym w promowanym przewodniku poetyckim oraz na stronie internetowej artysty.

W  swoich programach łączy nastrojową poezję z satyrą. Wykonuje recitale w pełni autorskie, jak również sięga po twórczość współczesnych polskich wielkich  poetów ( Zb. Herbert, Cz. Miłosz, ks. J. Twardowski, W. Szymborska, T. Różewicz, St. Barańczak). Tworzy także kalambury, aforyzmy, sentencje, które oprawia tytułem „krótkie mieszkanka”. Jest autorem nowych pojęć:  anegdotyk i przewodnik poetycki”. Artysta, wraz z żoną Barbarą, filologiem, mieszka w Warszawie. Utrzymuje jednak  stały kontakt ze swoim rodzinnym miastem. Jest członkiem MGL SŁOWO, a także członkiem TMZM. TMZM i MGL SŁOWO szczycą się tym, iż mają wśród swoich członków tak wspaniałego, wszechstronnie utalentowanego, wybitnego artystę, który sławi dobre imię TMZM oraz Ziemi Mieleckiej w kraju i zagranicą.

Jerzy Mamcarz podziękował Towarzystwu za  wsparcie wydawnictwa i przekazał egzemplarz  książki, z odpowiednim wpisem, na  ręce  prezesa Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO - Aleksandry  Piguły. Autor, przekazując dedykowany egzemplarz autorski powiedział,  że  książka nie ukazałaby się, gdyby nie finansowe wsparcie Mieleckiej Grupy Literackiej działającej w  Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. prof. Władysława w Mielcu. Złożył wielkie podziękowania  dla tych, którzy wiedzą, że poezja nie sfinansuje się sama. Autor dokonał prezentacji książki  i przekazał  pozdrowienia  od  wydawcy. Jerzy Mamcarz i Franciszek Maśluszczak stworzyli książkę „PONTE- przewodnik poetycki Italia”, na którą składają się miejsca w Italii opisane wierszem i opowiedziane rysunkiem. Zbiorek zadedykował swojej żonie Barbarze, z którą tę podróż odbył. W książce „PONTE- przewodnik poetycki Italia”  autor podkreśla w swoim biogramie, iż jest członkiem Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO od zarania powstania Grupy w strukturze organizacyjnej Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej w Mielcu.   Na stronie redakcyjnej widnieje zapis „książka ukazała się dzięki wsparciu  Towarzystwa Miłośników Mieleckiej im. Prof. Władysława Szafera w Mielcu oraz działającej w jego strukturach Mieleckiej Grupy Literackiej „SŁOWO”. Na tej samej stronie okładki zamieszczone jest logo  MGL SŁOWO oraz TMZM.

TMZM i MGL SŁOWO szczycą się tym, iż mają wśród swoich członków tak wspaniałego, wszechstronnie utalentowanego, wybitnego artystę, który sławi dobre imię TMZM oraz Ziemi Mieleckiej w kraju i zagranicą.

Jerzy Mamcarz i Franciszek Maśluszczak stworzyli książkę („PONTE- przewodnik poetycki Italia”), na którą składają się miejsca w Italii opisane wierszem i opowiedziane rysunkiem. Oto fragment recenzji  wydawcy - Fundacji Duży Format w Warszawie: „Zwykle potrzebujemy iskry, która skłoni nas do działania, rozmowy, czynu, podróży. Tego nie dadzą nam zwykłe przewodniki. Szablonowe opisy i kolorowe zdjęcia, dawno wyblakły w wyobraźni i nie działają tak, jak robiły to kiedyś. Potrzebujemy plastyki, która pobudzi nasze umysły. A cóż zrobi to lepiej niż sztuka? Wszak ona jest ponte, czyli (po włosku) mostem łączącym oba te światy:- Wyobraźni i czynu. Pozwólmy się ponieść lekkim, a jednocześnie, barwnym opisom Italii, które zachęcą nas, by sięgnąć głębiej, wzbogacać informacje. Ucieszmy wzrok ilustracjami opisywanych miejsc i zabytków. Dajmy się poprowadzić słowom Jerzego Mamcarza, ilustracjom Franciszka Maśluszczaka, by może niedługo nucić je we Włoszech, porównując zapamiętane ilustracje z rzeczywistym wyglądem zabytków. Czyż nie jest przyjemnym najpierw podróżować w wyobraźni, by z czasem konfrontować ją z rzeczywistością”?


W uczcie poetyckiej wiersze  z tomiku przeplatane piosenkami poety  recytowali: żona poety, Barbara i  przyjaciel  Jan Stępień.   Miłym  zaskoczeniem  była  recytacja  Barbary  Mamcarz  małżonki  Pana  Jerzego, która  jest  polonistą, ale i doświadczonym  recytatorem (wśród  wielu  nagród  m.in. Złota Odznaka  Recytatora). Mamy  nadzieję, że  częściej  będziemy Panią Barbarę u nas gościć w tej roli.

Na  zakończenie  spotkania artysta wykonał kilka pieśni, w tym m.in. „Pieśń o Mikołaju” własnego autorstwa zarówno tekstu oraz muzyki, a także polska wersja  słynnego utworu Franka Sinatry „My way”.

Prezes Janusz Chojecki wręczył kwiaty małżonce autora, a prezes MGL „Słowo” Aleksandra Piguła – bohaterowi wieczoru oraz Janowi Stępniowi, po czym zaproszono wszystkich obecnych na słodki poczęstunek przepysznymi ciastkami mieleckiej „POKUSY” z toastem  promocyjno- świąteczno-noworocznym.
 
Do bohatera wieczoru - Jerzego Mamcarza ustawiła się długa kolejka po nabycie książki wraz z autografem autora, stąd wzniesienie toastu zostało nieco opóźnione. Podczas poczęstunku zebrani mieli nieograniczoną możliwość rozmowy z autorem, jego małżonką oraz mielecką rodziną.

Jerzy Mamcarz wyraził wielkie podziękowania organizatorom mieleckiej promocji jego najnowszej książki poetyckiej.


fot. Roman Trojnacki, Janusz Kipa, Zbigniew Wicherski


 

Please publish modules in offcanvas position.