{jcomments on}W ramach spotkań literackich Wieczór Poezji z cyklu „Poetycki Zaścianek”, Ona i ON, Przestrzeń i Czas, organizowanych przez Pub Galeria Stara  Drukarnia w Rzeszowie z miłośnikami swojej twórczości w dniu 26 września 2012 r. spotkali się: Dorota Kwoka i Stefan Żarów

- poeci związani ze środowiskiem literackim skupionym wokół Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie i Grupy Literackiej „Słowo”, działającej przy TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu,  w których Dorota Kwoka jest kierownikiem sekcji teatralnej RSTK Rzeszów, a Stefan Żarów wiceprezesem RSTK Rzeszów i członkiem Grupy Literackiej „Słowo”.

Ona - autorka kilku tomików poetyckich znana jest również z wielokrotnego uczestnictwa w spotkaniach Grupy Literackiej „Słowo” w Mielcu oraz działalności ze znanym rzeszowskim recytatorem Stachem Ożogiem(Uniwersytet Rzeszowski). On - autor ponad trzydziestu cykli poetyckich z których wiersze wielokrotnie drukowane były w licznych almanachach, portalach literackich,  literackiej prasie ogólnopolskiej: „Akant”,” Własnym Głosem”, „Semper Fidelis”, czy regionalnej od „Nadwisłocza”, „Kultury i Pieśni”  po „Nasz Dom – Rzeszów”.

Poeci przedstawili zebranej publiczności wybór swoich wierszy: Ona - z kolejnych tomików poetyckich, On - z cyklu „Wiersze Rozproszone”.Zestawienie poetów o dwóch odmiennych stylach poetyckich dało niezwykły efekt, co potwierdziła w swojej wypowiedzi pomysłodawczyni i autorka spotkań Anna Ruszel. Słuchacze zostali wprowadzeni w atmosferę poetyckich obrazów Doroty Kwoki i refleksyjnych wierszy o zabarwieniu egzystencjalnym Stefana Żarowa. Cały Wieczór prowadziła  poetka Małgorzata Żurecka (Związek Literatów Polskich – Oddział Rzeszów), która przedstawiła krótką charakterystykę autorów oraz odczytała fragmenty ich wierszy. Interpretacji wierszy towarzyszył duet muzyków: Kamil Niemiec - skrzypce i Dariusz Kosak - pianino obaj z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Artyści znani ze scen muzycznych wykonali kilka utworów z muzyki klasycznej znakomicie wpisując w klimat spotkania.

Odrębnym akcentem była interpretacja przez Jerzego Wiśniewskiego wiersza pt. „Gdyby tak zatrzymać się”, autorstwa Stefana Żarowa  dedykowany dr Zofii Brzuchowskiej  z Uniwersytetu Rzeszowskiego, która w swojej wypowiedzi poddała analizie literackiej twórczość gości wieczoru.

W drugiej części  spotkania wywiązała się dyskusja, która przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych. W wymianie poglądów udział wzięli:  Józef Kawałek i Jadwiga Kupiszewska (RSTK),Bogusław Kotula, Adam Decowski oraz Mieczysłąw Bolec (ZLP). Licznie przybyłe środowisko skupione wokół Stowarzyszenia „Nasz Dom – Rzeszów”  reprezentowali prezes  Jerzy Maślanka oraz redaktor Ryszard Zatorski. Pośród  zgromadzonej publiczności dało się zauważać Wiesława Rygla z małżonką.

 

 

Please publish modules in offcanvas position.