Spotkanie z poezją Marty Herdzik – Męcińskiej i Grzegorza Męcińskiego

W ponad pięcioletniej historii, współpracy i kontaktów twórców Grupy Literackiej „Słowo” w Mielcu ze Stowarzyszeniem Literackim „Witryna” w Stalowej Woli, nastąpił decydujący zwrot: 4 lutego 2012 r., pomimo ekstremalnych warunków pogodowych, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu, odbyło się pierwsze – z wielu zaplanowanych na rok bieżący – spotkanie autorskie w ramach wymiany dorobku twórców pomiędzy obydwiema organizacjami działającymi w sąsiednich miastach Podkarpacia.


Tym razem gośćmi Grupy Literackiej „Słowo”, działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, byli Marta Herdzik – Męcińska i Grzegorz Męciński. Marta Herdzik – Męcińska, mama dwóch córek, poetka i tłumaczka ze Stalowej Woli, urodziła się w 1971 roku w Stalowej Woli.  Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pracuje jako nauczycielka języka angielskiego. Swoje wiersze publikowała w prasie lokalnej i almanachach poetyckich "Spojrzenia " oraz "Wspólna obecność". Zdobyła nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach poetyckich. Będąc członkiem Stowarzyszenia Literackiego "Witryna" w Stalowej Woli wydała tomiki poezji "Rozmowa, której nie było" (Wydawnictwo Sztafeta), "Tulipany. Szkice o poezji amerykańskiej" (Wydawnictwo Sztafeta 2005) i "Dokąd płynie rzeka" (2009). Z nagród i wyróżnień na uwagę zasługują: nagroda specjalna Związku Literatów Polskich – Oddział  Rzeszów za najciekawszy debiut Podkarpacia za tomik poezji "Rozmowa, której nie było" (1998), wyróżnienia na Międzynarodowych Spotkaniach Poetów w Nowej Sarzynie "Wrzeciono 2004", "Wrzeciono 2008" i „Wrzeciono2010”  oraz "Gałązka Sosny" Nagroda Prezydenta Miasta Stalowej Woli za 2009 rok – za  tomik poezji "Dokąd płynie rzeka". Grzegorz Męciński, mąż Marty, urodził się 20 stycznia 1977 roku w Nisku koło Stalowej Woli. Wyższe studia magisterskie ukończył w Szkole Wyższej „Olympus” w Warszawie. Debiutował w Konkursie Literackim Szkół Średnich Województwa Tarnobrzeskiego (1996), gdzie otrzymał III nagrodę. Wydał zbiór wierszy "Czarny motyl" (1999), nagrodzony przez ZLP – Oddział  w Rzeszowie za najbardziej obiecujący debiut 1999. Od 1998 r. publikuje na łamach prasy regionalnej i w almanachach „Wspólna obecność” i „Spojrzenia”(wydawane cyklicznie przez stalowowolską „Witrynę”). Prowadził audycje poświęcone kulturze w regionalnym radiu „Leliwa”. Jego wiersze zamieszczano w szczecińskim piśmie filozoficzno-literackim „Eidos”. Należy  do współzałożycieli stalowowolskiego Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”, którego do maja 2005 roku był prezesem. W roku 2005 roku nakładem "Sztafety" wydał drugi tomik poezji "Szorstka modlitwa". Prowadzi stronę autorską www.poeticus.prv.pl  i jest zapalonym fotografikiem. Gości oraz wszystkich uczestniczących w spotkaniu, w progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu, powitała dyrektor Maria Błażków. Spotkanie rozpoczął prezes „Słowa” Zbigniew Michalski, przedstawiając biografie gości. Tym razem, ponieważ rozchorowała się anonsowana w programie Barbara Giża, spotkanie rozpoczęło się od... odtworzenia dwóch piosenek ze słowami Grzegorza Męcińskiego.

Uczestnicy spotkania usłyszeli kolejno „Zieloność” z muzyką „Niebieskiej Tańcbudy” i „Rytuały” z muzyką Tomasza Hencińskiego. Po takiej krótkiej chwili z piosenką, przed uczestnikami spotkania, wystąpił Stach Ożóg. Przedstawiając swoją opinię o poezji z tomiku „Dokąd płynie rzeka” Marty Herdzik – Męcińskiej  powiedział między innymi: „Dobrze że Marta, skądinąd piękna kobieta, ma obok siebie Grzegorza. Że ich światy wzajemnie się uzupełniają, nie konkurując ze sobą...”. Zaraz potem rozpoczęła się recytacja wierszy: w wykonaniu Doroty Kwoki i Stacha Ożoga, uczestniczący w spotkaniu, usłyszeli kolejno wiersze z tomiku „Dokąd płynie rzeka” Marty i z różnych tomików Grzegorza. Po skończonej recytacji odbyła się publiczna spowiedź gości: odpowiadali oni na zadawane pytania, ujawnili szczegóły dotyczące własnej twórczości, uczestniczyli w dyskusji i odczytali wybrane wiersze z własnych tomików. W dyskusji wzięli udział: Stach Ożóg, Maria Błażków, Zbigniew Michalski, Barbara Augustyn,Teresa Pyzik, Andrzej Talarek, prezes TMZM im. Wł.Szafera Jerzy Kazana, Mieczysław  Działowski i Antoni Rejman. StachOżóg odczytał kilka wierszy z tomiku „Szorstka modlitwa” Grzegorza Męcińskiego, a Mieczysław Działowski złożył życzenia Dorocie Kwoce z okazji zbliżających się imienin. Niemal w rodzinnej atmosferze, wspólną sesją fotograficzną, zakończyła się kolejna impreza Grupy Literackiej „Słowo”.



Please publish modules in offcanvas position.