Warsztaty MGL SŁOWO z aktorem Andrzejem Platą

27 maja 2019 roku drugie już w tym roku warsztaty poetyckie Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO TMZM przeprowadził aktor Andrzej Plata. Jest on absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, a na co dzień występuje na deskach Teatru im. Stefana  Żeromskiego w Kielcach. Wcześniej współpracował z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie i z Teatrem Nowym w Krakowie.Spotkanie miało niezwykle dynamiczny przebieg. Po wstępnych informacjach dotyczących pracy aktora nad tekstem i specyfiką studiów aktorskich przystąpiliśmy do zadań praktycznych. Każdy z uczestników spotkania odczytał swój wiersz i wysłuchał uwag prowadzącego, które najczęściej dotyczyły intencji tekstu tzn. wczucia się w atmosferę wiersza: zadumy, radości, smutku czy wściekłości. Ważne było właściwe tempo czytania, dostosowane do sytuacji przedstawianej w wierszu, modulacja głosu, wyrazistość przekazu utworu, przestrzeganie znaków interpunkcyjnych prezentowanego fragmentu tekstu, odpowiednie akcentowanie, modulacja głosu, pauzy, wyrażanie uczuć za pomocą głosu, zaciekawienie, wzruszenie słuchaczy. Po tych wskazówkach i niekiedy kilkakrotnym ćwiczeniu danego fragmentu wiersza, uzyskiwał on pożądany przekaz. Wzorową interpretację prezentował sam prowadzący.

Następnie wymienialiśmy się między sobą wierszami i każdy uczestnik próbował interpretować utwór kolegi zgodnie ze wskazówkami aktora.
W warsztatach uczestniczyli: prezes TMZM Janusz Chojecki, szefostwo grupy - Aleksandra Piguła, Teresa Elżbieta Pyzik, oraz członkowie: Jan Stępień, Małgorzata Mikina, Ewelina Łopuszańska, Iwona Szetela, Danuta Rusin, Grzegorz Bańka.

Spotkanie zakończyło się brawurowym występem  p. Andrzeja, który przedstawił nam  fragment prozy Wiesława Myśliwskiego z powieści „Widnokrąg”.
Warsztaty zgłębiły naszą wiedzę na temat interpretowania wierszy, wyrażania przeżyć, emocji, i z całą pewnością wykorzystamy ją podczas spotkań z czytelnikami i miłośnikami poezji.

Teresa Elżbieta Pyziklink do galerii: http://rom54.blogspot.com

Bogusław Trojnacki


 

Please publish modules in offcanvas position.